Zużycie plastiku – jak je ograniczyć dzięki filtrom wody?

Z biegiem lat dzbanki z filtrem, butelki i inne akcesoria filtrujące wodę stają się coraz popularniejsze. To dobre wieści, zważywszy na alarmujący stan naszej planety, o którym tak dużo mówi się w ostatnim czasie. Jak wiele zła w rzeczywistości wyrządza środowisku nadmiar plastikowych śmieci, których sporą część stanowią butelki PET? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, o ile zredukujesz coroczne zużycie plastiku, stosując filtry wody.

 

 

Wpływ plastiku na świat zwierząt


Na nadmiarze śmieci cierpi głównie flora i fauna naszej planety. Obecne prognozy na ten temat są niepokojące. Zgodnie z nimi do 2050 roku w morzach i oceanach ma pływać więcej odpadów niż ssaków, ryb i innych żywych organizmów. Plastik jest dla nich szczególnym zagrożeniem. Ryby i ptaki często mylą śmieci z potencjalnym pożywieniem, a to może mieć tylko dwa zakończenia:

a) dochodzi do zatkania lub perforacji jelit zwierząt, co oznacza nic innego jak powolną śmierć w katuszach

lub

b) odpady pozostają w ich żołądkach, powodując poważne zaburzenia hormonalne. Często takie właśnie ryby są łowione, a następnie trafiają do smażalni lub na sprzedaż do innych punktów. Finalnie to my sami się nimi karmimy.

A jeśli jedzona przez nas ryba nie była jedną z tych, które połknęły większe kawałki śmieci, to czy nasze zdrowie jest bezpieczne? Absolutnie nie. Nadal wszystkie stworzenia morskie i oceaniczne są pełne mikroplastiku, który pływa w tych zbiornikach wody.

 

Jak długo rozkłada się plastikowa butelka?


Większość napojów dostępnych na sklepowych półkach, w tym woda mineralna, jest pakowana w butelki PET. Tymczasem degradacja tego opakowania zajmuje od 100 do nawet 1000 lat. Jest to zależne od konkretnego rodzaju plastiku, jaki został wykorzystany do jego produkcji.

Natomiast dobierając do zakupów reklamówkę z tworzywa sztucznego, musisz wiedzieć, że będzie ona potrzebowała około 400 lat na całkowity rozkład. Jednocześnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zanim to się stanie, jakieś stworzenie morskie pomyli ją z meduzą. Z kolei zaplątanie się w plastikowe odpady może zakończyć się dla niego powolną, bolesną śmiercią.

 

 

Plastikowe butelki a ślad węglowy


Warto dodać, że generowanie odpadów to nie jedyna szkoda, jaką wyrządzają środowisku plastikowe butelki.

1.       Cykl życia tych opakowań zaczyna się od ich produkcji.

2.       Następnie są transportowane między sklepami i innymi punktami.

3.       Finalnie trafiają do zakładów utylizacyjnych.

Każdy z wymienionych etapów wiąże się z wysoką emisją gazów cieplarnianych do atmosfery. Należy zatem pamiętać, że produkcja i popyt na wodę butelkowaną skutkują zarówno dużym zużyciem plastiku, jak i poważnym śladem węglowym.

 

 

Zużycie plastiku w liczbach – woda filtrowana a z butelki

Zużycie plastiku i możliwość jego redukcji najłatwiej zobrazować za pomocą realnych liczb. Jako przykład weźmy pod lupę wodę pitną i jej dwa różne pochodzenia – z kranu po filtracji lub z plastikowej butelki.

  • Wydajność standardowego filtra do dzbanka, na przykład FilterLogic FL-402, wynosi 150 l oczyszczonej kranówki lub miesiąc użytkowania.
  • Człowiek powinien wypijać dziennie około 2 l wody, czyli mniej więcej 60 l miesięcznie. Ta ilość równa się 40 butelkom wody po 1,5 l.
  • Waga jednej takiej butelki to średnio 40 g. Mnożąc ją przez 40 butelek miesięcznie, otrzymujemy 1,6 kg plastiku.
  • Z kolei pojedynczy filtr do dzbanka FilterLogic waży około 150 g.
  • Korzystając z dzbanka filtrującego przez rok, zużywamy zatem liczbę filtrów równoważną 1,8 kg plastiku. W przypadku wody butelkowanej jest to 19,2 kg.

 

 

Wykorzystując pełną wydajność filtra wyniki są jeszcze lepsze:

  • Wydajność standardowego filtra do dzbanka, na przykład FilterLogic FL-402, wynosi 150 l oczyszczonej kranówki lub miesiąc użytkowania.
  • 150 l to mniej więcej ilość wody, którą wypija miesięcznie 3-osobowa rodzina. Równa się ona aż 100 butelkom wody po 1,5 l!
  • Waga jednej takiej butelki to średnio 40 g. Mnożąc ją przez 100 butelek miesięcznie, otrzymujemy 4 kg plastiku.
  • Z kolei pojedynczy filtr do dzbanka FilterLogic waży około 150 g.
  • Korzystając z dzbanka filtrującego przez rok jako 3-osobowa rodzina, zużywamy zatem liczbę filtrów równoważną 1,8 kg plastiku. W przypadku wody butelkowanej jest to aż 48 kg.

Wniosek:

filtrując wodę indywidualnie, generujemy około 10 razy mniej plastiku niż kupując wodę w butelkach… i nawet ponad 26 razy mniej, gdy zastąpimy jednym filtrem 100 butelek!

Co więcej, filtracja wody przy pomocy dzbanka generuje także znaczne oszczędności finansowe. Przeczytasz o tym w naszym artykule: Filtruj ekologicznie! Czyli jak?

Alternatywne metody filtracji wody


Dzbanek filtrujący to najłatwiejsza i najbardziej dostępna dla większości użytkowników metoda oczyszczania wody. Warto jednak pamiętać, że istnieją także inne formy filtracji kranówki, na przykład:

Wydajne wkłady filtracyjne tego typu są rzadziej wymieniane i mogą pomóc w jeszcze większej redukcji zużycia plastiku. Wszystkie z tych akcesoriów oferuje marka FilterLogic. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z filtracją wody lub kontynuować ją z naszą pomocą – odwiedź sklepy partnerów FilterLogic.

 

 

Gdzie wyrzucić zużyty filtr wody?


Zużytego filtra wody lepiej nie wyrzucać do odpadów komunalnych. Istnieją lepsze alternatywy, dzięki którym te wyroby mają szansę ulec recyklingowi.

  • Niektóre marki oferują specjalne punkty, do których można wrzucać zużyte filtry. Następnie producent transportuje wkłady za granicę. Tam ich części są regenerowane i przywracane do stanu umożliwiającego ich ponowne użycie (jako ten sam lub inny produkt).
  • Możesz samodzielnie zadbać o odpowiednią utylizację wkładu.  Zrobisz to poprzez rozcięcie filtra i rozmontowanie go na mniejsze elementy. Następnie należy wyrzucić każdy z nich do odpowiedniego kontenera. Obudowa powinna trafić do kosza na tworzywa sztuczne / plastik. Materiał filtracyjny jest przeznaczony do pojemnika na odpady mieszane.

Obudowy filtrów FilterLogic nadają się do recyklingu. Natomiast ich wypełnienie to organiczna mieszanka filtrująca. Składa się bowiem z węgla aktywnego naturalnego pochodzenia. Ten składnik zazwyczaj pozyskiwany jest z drewna lub łupin orzechów. Wkłady FilterLogic są zatem możliwie jak najbardziej ekologiczne.

 

 

Jak jeszcze ograniczyć zużycie plastiku? Dodatkowe porady

  • Unikaj produktów pakowanych w plastik.
  • Noś własne torby na zakupy.
  • Postaraj się wymieniać standardowe kosmetyki na ich warianty w kostkach, kiedy to możliwe.
  • Kupuj ubrania z naturalnych tkanin takich jak bawełna, len czy wełna. Syntetyczne materiały zawierają mnóstwo mikroplastiku.
  • Ogranicz kupowanie produktów jednorazowego użytku.
  • Zrezygnuj z plastikowych reklamówek. Jeśli jest to niemożliwe, wykorzystuj je jak najwięcej razy.
  • Zamiast kupować nowe rzeczy, w miarę możliwości postaraj się naprawiać te, które już posiadasz.

Galeria zdjęć