Oolong – tajemnicza herbata turkusowa o zaskakujących właściwościach

Czy wiesz, że każda herbata wytwarzana jest z tej samej rośliny – Camellia Sinensis? Dlaczego więc wyróżniamy tyle jej rodzajów: biała, czarna, zielona… I co czyni mało popularną, turkusową herbatę tak wyjątkową i intrygującą? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w kolejnych częściach tekstu.

Czym jest herbata oolong i skąd się wzięła?


Oolung nazywa się również ulung, herbatą niebieską, turkusową, szmaragdową czy bohea. Pierwsze dwa określenia to wersje fonetyczne nazwy wulong (czyli „czarny smok”) pochodzącej z języka chińskiego.

Jak zatem łatwo się domyślić, jest produkowana głównie w Chinach (prowincje Fujian i Guangdong) i na Tajwanie. Ulungi pochodzące z tych miejsc są najpopularniejsze, a zwykle również najwyższej jakości i najdroższe. Istnieją jednak herbaty oolong z innych krajów azjatyckich, na przykład z Indii, Nepalu czy Wietnamu.

 

 

Na czym polega proces obróbki herbaty oolong?


Jak już zostało wspomniane, każda herbata pochodzi z liści i pąków tej samej rośliny. Tym, co pozwala nam sklasyfikować ją na tyle różnych gatunków, jest sposób wytwarzania. Herbata może być mocno przetworzona, utleniana, poddawana działaniu wysokiej temperatury, suszona, fermentowana, leżakowana, chłodzona i obrabiana na wiele innych sposobów.

Sposób wytwarzania herbaty oolong składa się z kilku etapów. Każdy z nich odgrywa istotną rolę w procesie i musi być przeprowadzony z największą precyzją.

  • Na początku trzeba pozwolić liściom zwiędnąć – dzięki temu odparowuje z nich część wilgoci;
  • Następnie herbata jest chłodzona w ciemnym miejscu.
  • Liście są podrzucane, by ich brzegi się wykruszyły – pozwala to uzyskać większą powierzchnię oksydacji.
  • Należy zatrzymać utlenianie za pomocą wysokiej temperatury – liście są podpiekane, na przykład w garnku.
  • Listki są zwijane do środka.
  • Ostatni etap obejmuje osuszanie liści poprzez prażenie ich w niskiej temperaturze.

Na koniec herbata zostaje oceniona pod względem jakości, a jeśli zda test – jest pakowana.

 

 

Jakie właściwości posiada herbata oolong?

  • Po pierwsze, niebieska herbata zawiera kwas foliowy oraz zestaw witamin (A, C, E, B1, B2, K) i minerałów (potas, mangan, miedź, selen, magnez, cynk, wapń, fosfor).
  • Oolong jest pełen antyoksydantów, które wzmacniają odporność.
  • Niebieska herbata reguluje również florę bakteryjną w jelicie grubym. W ten sposób może spowalniać rozwój chorób serca i cukrzycy typu drugiego.
  • Dzięki wysokiej zawartości polifenoli, picie oolongów minimalizuje ryzyko powstawania nowotworów.
  • Poza tym ulungi zawierają fluor, który wpływa korzystnie na szkliwo naszych zębów. Co więcej, hamują one rozwój bakterii próchnicotwórczych i ograniczają przyleganie bakterii do powierzchni zębów.
  • Badania ujawniają także właściwości turkusowej herbaty wspomagające odchudzanie, zmniejszające objawy alergii, redukujące stres i poprawiające kondycję skóry.


 

Jak smakuje herbata oolong? - rozmaite odmiany i niejednorodne doznania smakowe


Mówi się, że istnieją nawet 3 tysiące odmian oolong, przez co nie sposób opisać je wszystkie. Natomiast najbardziej ogólny podział wyróżnia:

Jasne oolongi

  • Mogą kojarzyć się z delikatnymi, białymi i zielonymi herbatami.
  • Charakteryzują się świeżym, trawiastym, kwiatowo-owocowym smakiem, a niekiedy nawet kwaskowatością kojarzoną z jogurtem.
  • Istnieją również odmiany, w których wyczuwalne są mleczne nuty, czyli tak zwane Milky Oolong. Uwaga: jest to wynik naturalnych uwarunkowań chemicznych rośliny – zawsze sprawdzaj skład i nie daj się nabrać na podrabiane, aromatyzowane „mleczne” oolongi!

Ciemne oolongi

  • Mówi się, że aromatem przypominają czerwone wino, a wiele z nich jest bardzo kosztownych.
  • Wśród ciemnych oolongów wyróżnia się odmianę Da Hong Pao, która jest droższa od złota.
  • Dominują wytrawne nuty smakowe, kojarzące się z orzechami, karmelem, ciemną czekoladą, pikantnymi przyprawami, drewnem czy pieczonymi owocami.

 

Jak i w czym parzyć turkusową herbatę oolong?


Jak wiadomo, fundamentem każdej herbaty jest woda. Z kolei dobór odpowiedniej wody do herbaty to nie takie proste zadanie, jakby się mogło wydawać. W zależności od indywidualnych parametrów zwykła woda wodociągowa może znacznie zaburzać smak naparu. Mając to na względzie, warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący oraz filtr do dzbanka. Odpowiednio zoptymalizowana woda z pewnością umożliwi uzyskanie najlepszego smaku herbaty. Więcej na ten temat dowiesz się czytając artykuł: Jaka woda jest najlepsza do zaparzenia herbaty?

Oczywiście przefiltrowana woda sprawdzi się doskonale również w przypadku ekspresu do kawy. Co więcej, spowolni ona proces powstawania kamienia w czajniku i ekspresie, przyczyniając się tym samym do wydłużenia ich żywotności.

 

 

Przechodząc zaś do samego procesu przygotowywanie ulungów, tak naprawdę nie trzeba trzymać się ścisłych instrukcji. Wystarczy zaparzyć jedną łyżeczkę herbaty w wodzie o temperaturze około 90°C. Najważniejsze, by nie używać wrzątku i by nie parzyć jej zbyt długo. Optymalny czas parzenia oolong to około 2-3 minuty. Co ciekawe, tę samą herbatę można zaparzać nawet kilkanaście razy! Z każdym kolejnym razem należy wydłużyć czas parzenia o dodatkowe 30-60 sekund.

W tym celu doskonale sprawdzi się zaparzacz termiczny do herbaty. Dzięki niemu napar dłużej pozostanie gorący. Co więcej, zawiera on sitko zapobiegające przedostawaniu się fusów do napoju. Dodatkowo jest niezwykle stylowy.

Z kolei do zaparzacza świetnie pasują szklanki termiczne, których tradycyjnie używa się do kawy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by cieszyć się pyszną herbatą prosto ze szklanki termicznej, która utrzyma jej temperaturę na dłużej.

Wskazówki:

  • Nie zaleca się dodawania cukru do herbaty, gdyż może on popsuć walory smakowe naparu.
  • Nie należy kruszyć liści herbaty przed parzeniem. Używaj ich w oryginalnej formie, inaczej również istnieje ryzyko, że zabijesz smak herbaty.

Galeria zdjęć