Jaka woda jest najlepsza do zaparzenia herbaty?

99% Twojej herbaty to woda

Co otrzymamy z połączenia doskonałej herbaty i średniej jakości wody? Niestety, co najwyżej przeciętnie smakujący napar. Nawet najlepsze liście nie wystarczą, gdy użyjesz niezbyt dobrej wody. Ale co to znaczy, że woda jest dobra do zaparzenia herbaty? Jaką powinna mieć twardość, temperaturę czy pH? Czy do przygotowania herbaty można używać zwykłej kranówki? A może lepsza jest woda filtrowana lub mineralna prosto z butelki? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania, które nurtują wielu miłośników herbaty.

  

 

Twardość wody na herbatę

Kiedy chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał herbaty, nie pomijaj jakości wody. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest jej twardość. Inaczej mówiąc, jest to stopień jej mineralizacji. Czym twardsza woda, tym więcej zawiera soli mineralnych, takich jak magnez i wapń.

Wysoka twardość nie jest pożądana w wodzie na herbatę. Zbyt liczne minerały mogą przyćmić jej naturalne walory metalicznym posmakiem. Ponadto niektóre komponenty smaku reagują z magnezem. W wyniku tej reakcji tworzy się charakterystyczny osad na powierzchni naparu, co powoduje dodatkową utratę smaku herbaty.

Co stanie się, gdy użyjemy miękkiej wody? Herbata może być mdła, nijaka, pozbawiona głębokiego smaku.

Jaka jest zatem odpowiednia woda na herbatę? W większości przypadków sprawdzi się woda o umiarkowanej twardości. Najlepiej więc kierować się zasadą złotego środka.

Warto też zaznaczyć, że w przypadku czarnej, mocnej herbaty, twarda woda nie wpłynie tak negatywnie na jej smak, jak w przypadku herbaty zielonej. Tę ostatnią można również bez większych konsekwencji zaparzać w wodzie miękkiej, jeśli tylko do takiej mamy dostęp.

 

 

Jakie pH powinna mieć woda na herbatę?

Najlepiej neutralne! Optymalne pH, którym charakteryzuje się czysta woda wynosi 7. Dobrze jeśli mieści się przynajmniej w przedziale od 6,5 do 8. Jeśli jest niższe, wtedy woda jest miękka, a w smaku nieco słona, a nawet kwaśna. Z kolei barwa jest nienaturalnie jasna. Również zbyt wysokie pH nie jest pożądane. W tym przypadku zasadowy odczyn wody jest przyczyną gorzkiego smaku i zbyt ciemnego koloru naparu.

 

Woda z kranu, filtrowana, a może z butelki – jaka jest najlepsza na herbatę?

Woda kranowa w Polsce jest zdatna do picia. Można uznać, że jest także wysokiej jakości. Ale czy jest idealna do parzenia herbaty? Choć to bardzo częsty wybór, kranówka ma swoje wady. W wielu rejonach kraju jest twarda lub bardzo twarda, co negatywnie wpływa na smak herbaty. Z tego samego powodu odradzamy wody butelkowane, szczególnie mineralne. Wyczuwalny w kranówce chlor jest z kolei źródłem chemicznego posmaku. To tylko niektóre z powodów, dla których warto przefiltrować wodę na herbatę przed jej zagotowaniem.

Po oczyszczeniu, np. w dzbanku, woda jest odpowiednio zmiękczona. Skuteczny filtr praktycznie całkowicie usuwa chlor, a przy tym redukuje metale ciężkie i inne rozpuszczone w wodzie substancje. Ponadto eliminuje potencjalne zanieczyszczenia mechaniczne, np. rdzę z rur doprowadzających wodę do kranu.

 

 

Jak długo gotować wodę na herbatę?

Są trzy etapy wrzenia wody. W pierwszym ze ścianek i dna naczynia odrywają się pojedyncze, małe pęcherzyki powietrza. Drugi, dość krótki etap to tak zwane białe wrzenie. Liczba odrywających się bąbli powietrza jest tak duża, że woda staje się mętna, niemal biała. Wówczas należy przerwać gotowanie. Gdy tego nie zrobisz, wrzenie wody przejdzie w trzecie, burzliwe stadium. Wyparuje wtedy z niej zbyt dużo powietrza, w tym tlenu. Podobnie stanie się, gdy zagotujemy wodę więcej niż raz.

Pamiętaj, najlepsza woda na herbatę powinna być dobrze natleniona. Właśnie dlatego zbyt długie lub kilkukrotne gotowanie jej nie jest wskazane. Jeśli doprowadzamy wodę do wrzenia wiele razy, istnieje również ryzyko, że zaabsorbuje ona smaki z powietrza wokół niej.

 

 

Odpowiednia temperatura wody

Temperatura parzenia herbaty zależy od jej rodzaju. To ważny parametr, jednak nie bardziej istotny niż czas przygotowania naparu czy proporcje suszu i wody. Co do zasady, czarne herbaty zalewa się wrzątkiem, a ściślej wodą o temperaturze ok. 95-96°C. Nieco niższe temperatury (85-95°C) są zarezerwowane dla herbat białych. Z kolei odmiany zielone smakują najlepiej w połączeniu z wodą o stosunkowo niskiej temperaturze. Na przykład sencha rozwinie swój potencjał optymalnie w połączeniu z wrzątkiem ostudzonym do 60-80°C.

Galeria zdjęć