Czym jest twardość wody i jak ją sprawdzić?

Czy wiesz, co płynie w Twoim kranie?

Woda zajmuje większość powierzchni naszej planety. Jednak tylko około 3% całych zasobów to woda słodka, która może być wykorzystywana między innymi na co dzień w naszych domach.

Zanim trafi do kranów, jest odpowiednio uzdatniana. Przedsiębiorstwa wodociągowe dbają o jej jakość poprzez różne metody oczyszczania, w tym filtrację. Dzięki temu w większości miejsc w Polsce woda kranowa jest dość dobrej jakości. Może być wykorzystana nie tylko do mycia, lecz także do gotowania lub picia, szczególnie po uprzednim przefiltrowaniu, np. w dzbanku.

 

 

Jakość wody kranowej w Polsce

Jakość wody kranowej w naszym kraju zależy od regionu, miasta, a przede wszystkim konkretnego dostawcy. Za jej dostarczenie do tak zwanego zaworu głównego w naszym domu odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe. Dostawca ma też obowiązek informowania o jakości wody i jej parametrach. Często woda kranowa jest twarda lub nawet bardzo twarda. Co to oznacza i czym jest ta cecha wody?

 

Co to jest twardość wody?

Twardość wody oznacza stężenie kationów wapnia i magnezu. Niekiedy także żelaza i manganu. Im więcej tych jonów, tym woda jest twardsza.

Duża ilość naturalnie występujących minerałów, takich jak wapń czy magnez, może być pożądana w wodzie pitnej. Jednak jest ona źródłem kamiennego osadu, który szkodzi domowym urządzeniom takim jak czajniki, ekspresy czy chociażby pralki.

 

 

Twarda woda a urządzenia domowe

Woda jest niezbędna do korzystania z wielu domowych sprzętów. Należą do nich między innymi zmywarki, pralki, a także ekspresy do kawy oraz czajniki. Jest ich więc cała lista.

Wszystkie te urządzenia mają więc styczność z wodą. Najczęściej jest to po prostu woda kranowa. Występują w niej naturalnie minerały, takie jak wapń oraz magnez. Niekiedy w znacznym stężeniu. Wówczas mamy do czynienia z wodą o dużym stopniu twardości.

Minerały zawarte w wodzie są źródłem kamiennego osadu. Z czasem tworzy się on na wszystkich elementach urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z wodą.

Warto pamiętać, że domowe sprzęty podczas pracy podgrzewają wodę. Tak dzieje się w przypadku zmywarek, pralek czy chociażby ekspresów do kawy, by wymienić tylko kilka przykładów. Podczas podgrzewania wody wytrąca się właśnie kamienny nalot.

Jaki jest tego efekt? Mineralny osad utrudnia pracę urządzeń. Może prowadzić nawet do ich uszkodzenia i awarii. Kamień powoduje także większe zużycie prądu.

 

 

Jak sprawdzić twardość wody przy pomocy testera?

Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najłatwiejszych sposobów na sprawdzenie stężenia minerałów w kranówce, jest użycie testera twardości wody. Ta metoda nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności laboranta.

Możesz to zrobić samemu, we własnym domu. Zanurz pasek testera w szklance wody, którą chcesz sprawdzić. Po kilku minutach wynik będzie widoczny, a Ty dowiesz się jaka woda płynie w Twoim kranie.

Tester twardości wody AFL-110U znajdziesz również w ofercie FilterLogic. Twardość jest mierzona w skali ppm, która pozwala określić poziom zmineralizowania wody: od wody miękkiej do bardzo twardej.

 

Kiedy sprawdzić twardość wody?

Warto przeprowadzić test, gdy instalujemy nowy ekspres do kawy lub zmieniamy miejsce jego użytkowania. Wiele ekspresów ma funkcję ustawienia stopnia twardości wody. To pozwala zoptymalizować jego działanie.

Tester może być wykorzystany przed zamontowaniem pralki, zmywarki, systemów domowej filtracji. Sprawdzi się również przy testowaniu twardości wody w basenie czy akwarium oraz w celu dobrania odpowiednich filtrów.