Filtr do ekspresu – oryginał czy zamiennik?

Jeśli coś jest oryginalne, to musi być dobre? Czyżby na pewno? Określenie „oryginalny” może wzbudzać zaufanie. Z kolei zamienniki kuszą konkurencyjnymi cenami. Czy Tobie również kojarzy się z wysoką jakością?

„Zamienniki” i „oryginały” są obecne również w świecie filtrów do automatycznych ekspresów do kawy. To podstawowe wyposażenie większości urządzeń do zaparzania kawy, a zarazem element, który należy regularnie wymieniać (z reguły co 2-3 miesiące).

Obok tak zwanych filtrów oryginalnych na rynku jest szeroki wybór filtrów zamiennych, czy też kompatybilnych. Jaka jest różnica między oryginałem a zamiennikiem? Czy warto stosować filtr zamienne?  Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

 Filtr kompatybilny do ekspresu Saeco

 

Czy filtr do ekspresu jest konieczny?

Zdecydowana większość automatycznych ekspresów do kawy ma miejsce na filtr. Pozwala on dokładnie przefiltrować wodę przed zaparzeniem napoju. Jej jakość w dużej mierze wpływa na smak napoju. Stanowi ona aż 98% każdej filiżanki.

Filtr wody zamontowany w ekspresie to wygodny i skuteczny sposób na uzdatnienie wody kranowej. Przekłada się to na poprawę smaku i aromatu kawy. Warto pamiętać, że nawet najlepsze ziarna nie pozwolą na zaparzenie smacznej kawy, jeśli użyjemy zbyt twardej i chlorowanej kranówki.

Dzięki zmiękczeniu wody za pomocą filtra zyskuje nie tylko Twoja kawa. W ten sposób chronisz również swój ekspres. Zadaniem filtra nie jest całkowite usunięcie minerałów. Byłoby to niekorzystne dla aromatu zaparzonego napoju. Jednak częściowa redukcja twardości wody sprawia, że kamień w ekspresie osadza się znacznie wolniej. Tym samym filtr wody chroni Twoje urządzenie przed negatywnymi skutkami działania wapiennego osadu. A należą do nich większe zużycie prądu, pogorszenie wydajności ekspresu, a nawet awarie.

 Filtrowana woda a smak kawy

 

Oryginalny filtr do ekspresu – czyli jaki?

Oryginalny filtr wody to akcesorium wprowadzone na rynek przez producenta ekspresów i zalecane do jego urządzeń. Jest to produkt stworzony specjalnie z myślą o konkretnych urządzeniach danej marki, opatrzony logiem producenta, np. Saeco, Siemens, DeLonghi, Jura czy Krups.

Niekiedy tego rodzaju wkłady filtrujące są produkowane we współpracy ze znanymi producentami filtrów. Dlatego na opakowaniu może się znaleźć dodatkowo logo innej marki, np. Claris lub Brita.

Zdarza się, że filtry oryginalne są przeznaczone do ekspresów różnych marek. Wówczas na opakowaniu może pojawić się również więcej znaków towarowych. Przykładem takiego rozwiązania są filtry przeznaczone do ekspresów Philips oraz Saeco. Na kartoniku widnieją logotypu obydwu wymienionych producentów.

Część firm, takich jak na przykład DeLonghi, stosuje jeden rodzaj filtrów do wszystkich ekspresów, niezależnie od modelu. Są również takie marki, które stosują więcej typów wkładów, w zależności od modelu ekspresu. Należy do nich między innymi Saeco.

Gdy nie masz pewności, jaki filtr pasuje do Twojego urządzenia, sprawdź instrukcję obsługi ekspresu. Producenci zawierają w niej informację o zalecanym modelu filtra.

 

Filtr do ekspresu – czym jest zamiennik?

Zamiennik to produkt, którym możemy zastąpić filtr oryginalny. Niemal każdy oryginalny filtr ma swój odpowiednik. Powinien on odpowiadać kształtem, działaniem oraz sposobem montażu. Samo słowo „zamiennik” może kojarzyć się z drugorzędną alternatywą, choć nie zawsze musi tak być.

Z reguły są to akcesoria bardziej budżetowe, chociażby dlatego, że nie mają logo znanego producenta ekspresów. Zamienniki różnią się między sobą jakością. Wśród nich możemy znaleźć takie, w których zastosowano mieszankę filtrująca niższej klasy. To sprawia, że działają mniej skutecznie. Są również filtry kompatybilne, które w niczym nie ustępują oryginałom i filtrują wodę równie wydajnie.

 

Filtr do ekspresu Saeco AquaClean - zamiennik

 

Oryginał czy zamiennik – jaki filtr wybrać do ekspresu?

To dylemat, z którym mierzy się niejeden użytkownik ekspresu. Postawić na pewną jakość producenta, czy wypróbować zamiennik? A jeśli zamiennik, to jakiej marce zaufać?

Jak wspomnieliśmy, filtry zamienne różnią pod względem jakości. Gdy zależy Ci na skutecznej i bezpiecznej filtracji, warto sprawdzić, jakie certyfikaty ma dany produkt i jaką renomą cieszy się marka. Podstawowym atestem obowiązującym w Polsce jest Atest NIZP PZH - PIB. Inne certyfikaty, które mogą znaleźć się na opakowaniu filtra są NSF oraz BPA Free.

Zdecydowaną zaletą filtrów zamiennych jest ich niższa cena. Pozwalają one na znaczne oszczędności. Wybierając pewną markę filtrów kompatybilnych, możesz cieszyć się porównywalną skutecznością, płacąc dużo mniej.

Filtry należy wymieniać co 2-3 miesiące, co daje możliwość wypróbowania różnych wkładów filtrujących. Jeśli po zamontowaniu filtra zamiennego, Twoja kawa smakuje taka samo dobrze, jak w przypadku filtra oryginalnego, to warto rozważyć tę ekonomiczną alternatywę.

Warto również monitorować również skuteczność zmiękczana wody. Sprawdź, czy po zmianie filtra, kamień w ekspresie nie odkłada się szybciej.

 Filtr do ekspresu

 

Filtry kompatybilne FilterLogic

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości filtry zamienne, zobacz ofertę FilterLogic. Opierając się na 30-letnim doświadczeniu, produkujemy wkłady kompatybilne ze wszystkimi popularnymi markami ekspresów. Nasze produkty pasują do urządzeń takich marek jak Saeco, Krups, Siemens, Bosch, Nivona, Krups czy Jura. Sprawdź, gdzie kupić filtry do ekspresu FilterLogic.

 

Galeria zdjęć