Filtry przepływowe. Co to takiego i gdzie je stosować?

Kupowanie wody w butelkach jest drogim i nieekologicznym rozwiązaniem. Jej domowa filtracja to nawyk, który zdecydowanie warto sobie wyrobić! Możliwości jest wiele – dzbanki, butelki, systemy nakranowe… Wyjątkowo skutecznym sposobem na kompleksowe oczyszczanie wody są filtry przepływowe. Co to takiego i kiedy warto rozważyć ich wybór?

 

Działanie filtrów przepływowych

Filtry do wody przepływowe wykorzystuje się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych. To sposób na oczyszczenie wody w całym budynku! Instaluje się je bezpośrednio na głównym przyłączu cieczy, czyli na rurze, która ją doprowadza. Każdy z wkładów filtracyjnych znajduje się w specjalnej obudowie. Jest możliwość instalacji ich w pozycji pionowej i poziomej. Zależnie od preferencji, możesz wybrać pojedynczy, jak i kilkuetapowy filtr narurowy. Dzięki tak kompleksowemu oczyszczaniu zyskujesz możliwość dostosowania rodzajów wkładów do jakości wody w Twojej okolicy. Tym samym otrzymujesz optymalne efekty filtracji!

 

 

Zagadkowy mikronaż, czyli kilka słów na temat przepuszczalności

Wkłady filtrujące w systemie przepływowym różnią się od siebie budową, zastosowanymi materiałami, a także mikronażem. Ta enigmatycznie brzmiąca nazwa odnosi się do filtrów mechanicznych i jest niczym innym, jak wielkością odfiltrowanych cząstek w danym wkładzie. Co to oznacza w praktyce? Filtr o dokładności 20 µm (mikronów) będzie przepuszczać tylko cząsteczki mniejsze niż 0,02 mm. W zależności od etapu filtracji i jakości wody, dopasowuje się wkłady o dokładności od 1 do 300 mikronów. Warto postarać się, by filtr mechaniczny o mniejszym mikronażu znalazł się na końcu układu. Dzięki temu woda po kilku etapach filtracji zostanie ponownie oczyszczona i nie dostaną się do niej nawet najdrobniejsze cząsteczki.

 

 

Gdzie stosuje się filtry węglowe, a gdzie dealkalizacyjne?

Wśród filtrów dostępnych na rynku znajdziemy wkłady o różnych właściwościach. Możesz wybrać jeden lub kilka z nich – w zależności od potrzeb. Ważne jest, by na początku i na końcu konfiguracji filtrów znalazł się wkład sedymentacyjny. To pozwoli na uzyskanie najlepszych efektów oczyszczania.

 

Jak wybrać odpowiedni filtr przepływowy? Spróbujmy uporządkować informacje na ich temat!

  • Wkład mechaniczny (sedymentacyjny) – jest najbardziej podstawowym filtrem - zaleca się zamontować go w pierwszej kolejności. Redukuje zanieczyszczenia stałe: piasek, rdzę, drobne zawiesiny i tłuszcze. Jeśli Twój system narurowy składa się z kilku różnych wkładów, zadbaj o dwa filtry mechaniczne – na początku i na końcu układu.
  • Wkład węglowy – usuwa zanieczyszczenia organiczne, pestycydy, a także chlor, wpływający niekorzystnie na smak i zapach wody.
  • Wkład dealkalizacyjny (z żywicą jonowymienną) – redukuje zawarte w wodzie minerały – jony wapnia i magnezu – odpowiedzialne za powstawanie osadów kamiennych, chroniąc tym samym Twoje urządzenia AGD.

Na rynku znajdziesz również filtry azotanowe, które wiążą niebezpieczne dla organizmu azotany. Ten rodzaj filtrów zalecany jest w gospodarstwach rolnych, gdzie występuje ryzyko zanieczyszczeń z pól czy nieszczelnych szamb.

 

 

Jak często wymieniać filtry przepływowe?



Warto pamiętać, że filtry są elementem eksploatacyjnym. Aby zapewnić najbardziej efektywne rezultaty oczyszczania, zaleca się wymianę wkładów co kilka miesięcy, a najpóźniej po upływie 6 miesięcy. Dokładny czas użytkowania jest zależny od jakości wody w Twojej okolicy i ilości zanieczyszczeń. Pamiętaj, że regularnej wymianie podlega sam wkład filtra, a nie jego obudowa. Co jakiś czas warto wymienić również uszczelkę filtra.

 

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?

Przepływowe filtry do wody umożliwiają pozyskiwanie smacznej i czystej wody prostu z kranu. Są alternatywą dla filtrów nakranowych i prysznicowych, zapewniając kompleksowe oczyszczanie cieczy w całym gospodarstwie domowym. Przepływowy system filtracji sprawdzi się szczególnie w budynkach jednorodzinnych, gdzie potrzeba oczyszczania wody może być większa niż w mieszkaniu.  Olbrzymią zaletą tego systemu jest możliwość dostosowania filtrów do stanu wody z lokalnej sieci. Dzięki temu zadbasz o jakość wody, jednocześnie troszcząc się o potrzeby wszystkich domowników.

 

Galeria zdjęć