Odkamienianie ekspresu przelewowego – sprawdź jak!

W miarę eksploatacji w ekspresie do kawy buduje się kamień. Nalot przedostaje się do dzbanka razem z wodą, a w konsekwencji wpływa na smak i wygląd napoju. Co więcej, osad obniża wydajność sprzętu i uniemożliwia mu płynną pracę. Długofalowo kamień może stać się nawet przyczyną awarii i kosztownego serwisowania. Aby tego uniknąć należy regularnie odwapniać ekspres przelewowy. Jak zrobić to poprawnie?

 

 

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu przelewowego


Niektóre marki do odkamieniania swoich sprzętów zalecają wykorzystywanie sody oczyszczonej lub zwykłego, białego octu, który jest dostępny w każdym supermarkecie.

Składnikiem umożliwiającym usuwanie kamienia w tym produkcie jest kwas octowy. Jego właściwości są bardzo zbliżone do tych, które ma kwas cytrynowy zawarty w środku odkamieniającym FilterLogic CFL-695M.

Jednak podczas gdy stężenie kwasu octowego w occie wynosi zwykle 5%, w odwapniaczu FilterLogic jest aż 20% kwasu cytrynowego. Odkamieniacz CFL-695M jest zatem około 4 x mocniejszy, niż typowy ocet biały. Dlaczego jest to ważne? Wyjaśniamy w kolejnej części tekstu.

 

 

Różne typy ekspresów przelewowych


Przepływ wody w ekspresach przelewowych jest dość niestały. Natomiast czas kontaktu środka odkamieniającego z wnętrzem podzespołów ma kluczowe znaczenie w tym procesie.

Co więcej, niektóre urządzenia są wyposażone w funkcję wyłączania jednostki grzewczej. Jest to bardzo przydatna opcja, ponieważ w trakcie procesu odkamieniania woda powinna pozostać letnia. Jeśli zaś nie mamy możliwości dezaktywacji grzałki, a temperatura cieczy staje się zbyt wysoka – dochodzi do jej parowania. W związku z tym ulatnia się także składnik odkamieniający. Ten problem dotyczy wielu modeli ekspresów przelewowych.

Mając to na względzie, przydatny jest preparat tak skoncentrowany jak FilterLogic CFL-695M.

Z drugiej strony, jeśli odkamienienie Twojego ekspresu przelewowego wymaga niewielkiej ilości kwasu – wystarczy, że dodasz do wody mniej środka. Dzięki temu posłuży Ci on przez znacznie dłuższy czas.

Warto również dodać, że używanie octu ma jedną, zasadniczą wadę – zapach. Produkt charakteryzuje się specyficzną, silną i nieprzyjemną wonią. Stosując go w ekspresie do kawy, trzeba być przygotowanym, że aromat może być bardzo trudny do wywabienia z urządzenia. Natomiast kawa z zapachem octu zdecydowanie nie brzmi apetycznie.

 

 

Jak odkamienić ekspres przelewowy?


Choć odkamienianie ekspresu przelewowego nie jest trudne, zwykle wymaga od użytkownika odrobiny własnego wkładu. Ekspresy tego typu mogą różnić się między sobą, dlatego przed przystąpieniem do odwapniania najbezpieczniej jest zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Jednak zwykle etapy postępowania brzmią podobnie:

  1. Zbiornik na wodę napełnij odpowiednimi proporcjami kranówki ze środkiem odkamieniającym.
  2. Jeśli wykorzystywany preparat ma formę kapsułki, należy pozwolić jej całkowicie się rozpuścić.
  3. Przepuść około 1/3 roztworu przez urządzenie. Zrób to w takim sam sposób, jak parzysz kawę.
  4. Wyłącz urządzenie i pozwól mu nasiąknąć płynem przez około 15-20 minut.
  5. Przepuść resztę wody z odkamieniaczem.
  6. Wyjmij zbiornik na wodę i dokładnie go wyczyść, a następnie napełnij czystą wodą.
  7. Dwa razy zaparz „kawę” wyłącznie przy użyciu wody i wylej otrzymaną ciecz. Pozwoli to dokładnie przepłukać urządzenie i zapewnić, że kolejne napoje będą bezpieczne do spożycia.

 

 

Zalecane środki ostrożności

 

  • Gdy przeprowadzasz odkamienianie, pozostaw przy ekspresie wywieszkę ze stosowną informacją. Zapobiegnie to przypadkowemu przygotowaniu kawy z dodatkiem odkamieniacza przez Ciebie, gdy się rozproszysz, lub przez innych użytkowników.
  • Rekomendujemy postępowanie zgodne z instrukcją obsługi danego urządzenia. Zawsze używaj ilości środka odkamieniającego wskazanej przez producenta Twojego sprzętu.
  • Jeśli po procesie odkamieniania nie masz pewności, czy zabieg się powiódł lub rezultaty Cię nie satysfakcjonują – przeprowadź go ponownie. Postępuj przy tym identycznie, jak podczas pierwszej próby.
  • Ważne: powtarzanie zabiegu z zalecaną dawką odwapniacza jest dużo lepszym rozwiązaniem, niż zwiększanie stężenia preparatu na własną rękę. Nigdy nie należy podczas jednego procesu używać większej ilości odkamieniacza, niż jest zalecane!

 

 

Jak zminimalizować powstawanie kamienia w ekspresie przelewowym?


Polska kranówka jest bardzo twarda. To określenie oznacza, że występuje w niej dużo minerałów. Są to głównie magnez i wapń, które mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Niestety, te same składniki szkodzą sprzętom AGD.

Aby zminimalizować tworzenie się kamienia w ekspresie, należy zatem zmiękczyć wodę, jaką w nim wykorzystujemy. Służą do tego specjalne filtry z żywicą jonowymienną. Każdy użytkownik ma możliwość wyboru spośród wielu rodzajów akcesoriów filtrujących do wody kranowej.

 

Dzbanek filtrujący z filtrem

 

  • Najbardziej uniwersalnym, a jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest specjalny dzbanek z filtrem. Wystarczy wypełnić go kranówką i poczekać, aż woda przepłynie przez filtr. Ciecz oczyszczona w ten sposób nadaje się do bezpośredniego spożycia, gotowania, sprzętu AGD i wielu innych zadań.
  • Odrobinę trudniejszą w instalacji, ale znacznie wygodniejszą opcją jest z kolei podzlewowy system filtrujący. Stacja tego typu pozwala pozyskiwać czystą wodę wolną od minerałów prosto z kranu.
  • Z kolei najbardziej zaawansowaną instalację stanowi system przepływowy, składający się nie z jednego, lecz z kilku filtrów. Każdy z wkładów spełnia inną funkcję. W rezultacie woda pozyskiwana z kranu jest oczyszczona ze wszelkich możliwych substancji niepożądanych, łącznie z wapniem i magnezem.

Stosując wodę przefiltrowaną przy pomocy jednego z powyższych rozwiązań do ekspresu przelewowego, pomagamy maksymalnie spowolnić proces budowania się kamiennego osadu w urządzeniu. Dzięki temu odwapnianie go jest konieczne znacznie rzadziej.

Jeśli zainteresowały Cię produkty do filtracji wody FilterLogic i chcesz je wypróbować – sprawdź sklepy naszych partnerów.

Galeria zdjęć