Jak woda wpływa na smak kawy?

Woda to podstawowy składnik espresso

Bez względu na to, w jaki sposób zaparzasz swoją ulubioną kawę, niezbędna jest oczywiście woda. To baza dla każdego kawowego napoju i nośnik smaku. Ponad 98% kawy to właśnie woda.

Nie dziwi więc fakt, że poświęca się jej wiele uwagi. Specjaliści od kawy, zawodowi bariści i entuzjaści espresso rozwodzą się na temat jakości wody. Rozważają wpływ jej parametrów na smak oraz aromat kawowych specjałów.

Okazuje się bowiem, że świeża woda o odpowiednim składzie jest niezwykle ważna. Może być wręcz kluczem do uzyskania pożądanego smaku kawy. To ona w znacznej mierze pozwala wydobyć z ziaren to, co w nich najlepsze.

Być może spotkałeś się ze stwierdzeniem, że bez dobrej wody, nie ma dobrej kawy. My w pełni zgadzamy się z tymi słowami.

Nawet jeśli używasz świetnego ekspresu i wybornych ziaren, woda złej jakości może popsuć cały efekt. Zwyczajnie nie uda się wykorzystać całego potencjału, jaki drzemie w starannie wyselekcjonowanych owocach kawowca. Ale są na to sposoby i o nich również wspominamy poniżej.

 

 

Zawartość minerałów – uważaj na twardą wodę

Rozpatrując jakość wody do zaparzenia kawy, warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość minerałów. Mocno zmineralizowana woda może być cennym źródłem nawodnienia, lecz nie sprawdza się do przygotowania kawy.

Duże nasycenie cząsteczkami wapnia i magnezu powoduje swego rodzaju blokadę aromatu. Innymi słowy, zbyt twarda woda w połączeniu z ziarnami kawy nie pozwala rozwinąć w pełni smaku i aromatu naszego espresso.

Dlatego nie warto sięgać po wodę mineralną ze sklepowej półki. Lepszym rozwiązaniem będzie użycie wody kranowej, ale po jej przefiltrowaniu.

Skuteczne filtry wody pozwalają zredukować minerały, a tym samym kamienny osad. Co ważne, nie usuwają wapnia i magnezu w całości, gdyż pewna ich zawartość w wodzie jest pożądana. Pamiętaj, że zbyt miękka woda użyta do zaparzenia kawy może być z kolei przyczyną nienaturalnie kwaśnego lub nawet gorzkiego smaku.  

Jeśli nie wiesz, jaka woda płynie w Twoim kranie, możesz wykonać prosty test. Pomocne są paskowe testery, które pozwalają określić poziom twardości wody.

 

 

Inne niepożądane substancje

W wodzie kranowej mogą pojawić się też inne niechciane składniki. Jednym z nich jest chlor, który przedsiębiorstwa wodociągowe dodają do wody, by ją zdezynfekować. Dzięki temu jest bezpieczniejsza, jednak wadą tego rozwiązania jest wyczuwalny smak i zapach chloru.

Niestety przekłada się on również negatywnie na walory aromatyczne i smakowe kawy. Dlatego warto zadbać o usunięcie tego składnika z wody.

Poza tym do tak zwanej kranówki mogą dostać się zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak piasek czy rdza. Ta ostatnia najczęściej pochodzi z rur. Warto zaznaczyć, że dostawca wody odpowiada za jej jakość tylko do momentu dopłynięcia do głównego zaworu.

To oznacza, że dalej woda przepływa przez instalację należącą do danego budynku. Niekiedy stan rur w niektórych miejscach pozostawia wiele do życzenia, szczególnie jeśli dawno nie były wymieniane.

Tego rodzaju zanieczyszczenia w Twojej filiżance nie tylko psują smak kawy, lecz mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia.

 

Jak można poprawić jakość wody do zaparzenia kawy?

Wygodnym rozwiązaniem są filtry wody do ekspresów lub dzbanków, które sprawdzają się niezależnie od sposobu przyrządzenia kawy.

Jeśli korzystasz z automatycznego ekspresu i jest w nim miejsce na filtr, wówczas wystarczy go tam zamontować. Filtr zapewni świeżą wodę o optymalnych parametrach do zaparzenia kawy. Pamiętaj też regularnej wymianie wkładu filtrującego (co około 2 miesiące).

Innym sposobem jest przefiltrowanie wody w dzbanku, co da ten sam efekt. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli w Twoim ekspresie nie ma możliwości zainstalowania wkładu.

Przefiltrowana, a następnie zagotowana woda może posłużyć Ci do zaparzenia kawy różnymi metodami. Na przykład przez zwykłe zalanie jej w filiżance lub przy pomocy french-pressu.

 

 

Filtr wody – dobrze wpływa na Twoją kawę

Zarówno filtry dzbankowe, jak i filtry dedykowane do ekspresów redukują twardość wody. Neutralizują wapń i magnez, co jest kluczowe dla wydobycia pełni smaku i aromatu kawy.

Pamiętaj, że przefiltrowana woda to nie tylko lepszy smak kawy. To także ochrona Twoich urządzeń (ekspresu i czajnika) przed kamieniem.

Wkłady filtrujące z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną niemal całkowicie usuwają chlor. Poza tym zatrzymują drobne zanieczyszczenia mechaniczne. Dzięki temu możesz mieć pewność, że piasek, rdza i inne niepożądane mikro cząsteczki nie dostaną się do Twojego espresso czy cappuccino.

 

 

Podsumowując, jaka jest idealna woda na kawę?

Przede wszystkim świeża, niezbyt twarda i pozbawiona chloru. Poza tym oczywiście powinna być niegazowana. Nie warto sięgać po wodę mineralną, bo ta ma zbyt dużą zawartość wapnia i magnezu.

To jednak niejedyne parametry ważne przy zaparzaniu kawy. Na jej smak wpływa sama metoda przygotowania, stopień zmielenia ziaren czy ciśnienie wody, jeśli korzystasz z ekspresu ciśnieniowego.

Sztuka zaparzania kawy to bardzo rozwinięta i wielowątkowa dziedzina. Jednak wiedza na temat parametrów wody to podstawa. Warto zapamiętać kilka prostych zasad i wykorzystywać wodę, która pozwoli wydobyć pełnię smaku i aromatu kawy.