Czyszczenie dzbanka

Jak wyczyścić dzbanek filtrujący?

Obecnie dzbanek z filtrem to już standardowe wyposażenie większości domów, a także biur, salonów usługowych itp. Zamontowany w naczyniu wkład doskonale oczyszcza kranówkę i poprawia jej smak. Istnieje jednak popularne, ale mylne przekonanie, że sam dzbanek nie wymaga czyszczenia. W rzeczywistości warto regularnie myć akcesorium i usuwać z niego biały nalot, ponieważ osad może sprzyjać rozwojowi bakterii. Wówczas użytkowanie dzbanka staje się niehigieniczne i mniej bezpieczne dla zdrowia.

Jak często czyścić dzbanek filtrujący?

Minimum raz na miesiąc, zwykle przy każdej wymianie filtra.

Co ile wymieniać filtr w dzbanku?

Sprawdź zalecenia producenta filtra, którego używasz. Jednak wydajność większości standardowych filtrów wynosi ok. 1 miesiąca użytkowania lub 100-150 litrów przefiltrowanej wody (zależnie od jej jakości).

Jak przechowywać wodę w dzbanku z filtrem?

Dzbanek z wodą powinien stać w miejscu zacienionym lub w lodówce. Większość źródeł podaje, że każdą przefiltrowaną porcję kranówki należy zużyć maksymalnie w ciągu 12 godzin. Jeśli woda stoi w dzbanku zbyt długo, a do tego jest wystawiona na światło słoneczne, mogą pojawić się w niej bakterie, a nawet glony. Te drugie łatwo rozpoznać po zielonkawym odcieniu cieczy.

czyszczenie-dzbanka-filtrującego

Czym jest biały osad, który powstaje na pokrywie dzbanka filtrującego?

Jasny nalot to tzw. kamień kotłowy, który często widujemy też w czajnikach, ekspresach do kawy i innym AGD wykorzystującym wodę do działania. Składa się on głównie z wapnia.

Jak powstaje kamienny osad?

Kamień kotłowy buduje się na naczyniach i innych powierzchniach w wyniku wytrącania się z kranówki soli minerałów, w szczególności wapnia i magnezu.

Jak wyczyścić i odkamienić pokrywę dzbanka filtrującego?

Zawsze najpierw zdejmij pokrywę z dzbanka. Jeśli z poszczególnych części naczynia oprócz zwykłych zanieczyszczeń chcesz usunąć też kamień, kup specjalny produkt odwapniający (najczęściej w formie płynu lub proszku) i zastosuj go w sposób i w dawce zalecanych przez producenta środka.

Dzbanki z elektronicznym wskaźnikiem zużycia filtra (dioda LED / ekran)


Jeśli wskaźnik zużycia jest wyjmowany:

1.      Wyjmij wskaźnik z pokrywy i odłóż go w bezpieczne miejsce – ten element musi być chroniony przed wodą!

2.      Jeśli nalot jest niewielki, wystarczy, że nasączysz ścierkę lub miękką gąbkę środkiem odkamieniającym i przetrzesz nią pokrywę. W razie potrzeby powtórz czynność.
W przypadku mocniejszego zakamienienia pokrywę bez wskaźnika umieść w wybranym naczyniu. Następnie wypełnij pojemnik środkiem / mieszanką odkamieniającą, tak by cały osad na pokrywie mógł nim nasiąknąć.

3.      W każdym z przypadków po rozpuszczeniu osadu i zakończeniu odkamieniania dokładnie opłucz pokrywę pod bieżącą wodą. Całkowicie ją osusz i z powrotem zamontuj wskaźnik.

Jeśli wskaźnika nie da się wyjąć z pokrywy:

1.      Nasącz ścierkę lub miękką gąbkę środkiem odkamieniającym i przecieraj nią pokrywę. Powtarzaj czynność, aż cały osad zostanie usunięty.

2.      Dokładnie przetrzyj całość ścierką zwilżoną wyłącznie czystą wodą, tak by opłukać pokrywę i pozbyć się z niej resztek odkamieniacza.

1.      Każdą czynność wykonuj wyjątkowo ostrożnie, unikając zmoczenia wskaźnika zużycia filtra!

2.      Na koniec całkowicie osusz pokrywę.

Dzbanki z manualnym wskaźnikiem zużycia filtra

Większość dzbanków z manualnym wskaźnikiem zużycia może być myta w zmywarce – zarówno ich zbiorniki, jak i pokrywy. Jednak dla pewności zanim to zrobisz zawsze sprawdź dokładne zalecenia producenta Twojego dzbanka! Dzięki temu unikniesz ewentualnych uszkodzeń naczynia.

Alternatywnie całość bez problemu umyjesz ręcznie za pomocą miękkiej gąbki i odrobiny płynu do naczyń.

jak-wyczyścić-dzbanek-filtrujący

Może się okazać, że po myciu na pokrywie nadal będzie widoczny biały nalot. Co wtedy zrobić?

·         W przypadku mocnego zakamienienia: pokrywę umieść w wybranym naczyniu. Następnie wypełnij pojemnik środkiem / mieszanką odkamieniającą, tak by cały osad na pokrywie mógł nim nasiąknąć. Poczekaj, aż warstwa wapnia się rozpuści.

·         Jeśli nalot jest niewielki: nasącz ścierkę lub miękką gąbkę środkiem odkamieniającym i przecieraj nią pokrywę. Powtarzaj czynność, aż cały osad zostanie usunięty.

W obu przypadkach na koniec dokładnie opłucz cały element czystą wodą.

Jak czyścić zbiornik dzbanka filtrującego wodę?


Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, wyjmij z dzbanka filtr i umieść go w szklance lub innym naczyniu wypełnionym wodą, tak by stale był zanurzony.

Rutynowo, przy każdej wymianie wkładu zbiornik bez filtra umyj w zmywarce lub ręcznie – gąbką i płynem do naczyń.

Jeśli natomiast w dzbanku pojawiły się glony, do czyszczenia warto wykorzystać także roztwór wody z kwaskiem cytrynowym, octem lub sodą oczyszczoną.

Co zrobić, jeśli po myciu w dzbanku nadal są widoczne białe, wapienne osady?

Przygotuj roztwór odkamieniający lub czysty odwapniacz i wypełnij nim zbiornik, tak by cały nalot został pokryty środkiem i mógł nim nasiąknąć.

Odczekaj, aż warstwy wapnia całkowicie się rozpuszczą. Po zakończeniu odkamieniania dokładnie opłucz zbiornik czystą, bieżącą wodą.

Po osuszeniu i ponownym zamontowaniu filtra naczynie znowu będzie gotowe do użycia!

Galeria zdjęć