Jak wyczyścić filtr do basenu?

Gdy na zewnątrz robi się coraz upalniej, wiele osób decyduje się na relaks w przydomowym basenie lub jacuzzi. Nic dziwnego – podczas wysokich temperatur trudno o lepsze orzeźwienie! Jest to świetna rozrywka, zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Aby odpoczynek był w pełni bezpieczny i higieniczny, należy zadbać o skuteczny filtr wody. Przy odpowiedniej konserwacji wkład posłuży nawet przez cały sezon! Jak czyścić filtr do basenu? Podpowiadamy!

Jak działa filtr basenowy?

Filtr jest niezbędny w każdym basenie, jacuzzi i SPA. Dzięki niemu możesz cieszyć się wodą wolną od zanieczyszczeń, które występują w sieci wodociągowej. Dobry wkład zatrzymuje nie tylko pyłki, trawę czy owady, ale też drobniejsze zabrudzenia, takie jak kurz i resztki kosmetyków. Filtr jest montowany w specjalnej pompie, która jest połączona z basenem. Odpowiada ona za ciągłość filtracji. Dzięki temu ciecz jest stale oczyszczana, a Ty i Twoi bliscy możecie cieszyć się komfortową kąpielą w idealnie przejrzystej wodzie!

Zwykłe filtry papierowe zaleca się wymieniać po 2 tygodniach użytkowania. Są również dostępne całosezonowe wkłady kartuszowe, które znajdziesz w ofercie FilterLogic. Ten rodzaj filtrów działa efektywnie aż do 6 miesięcy! Oznacza to, że nadają się do użytku przez cały sezon letni! Po około 2 tygodniach wystarczy wyczyścić filtr i możesz korzystać z niego dalej. Jest to wygodne i z pewnością najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Kluczowe jest regularne i dokładne oczyszczanie wkładu – jak prawidłowo je wykonywać?

Jak wyczyścić filtr basenowy?

Przy odpowiedniej pielęgnacji filtra, zabrudzenia nie będą blokować przepływu wody, a wkład pozostanie efektywny przez długi czas. Do czyszczenia filtra basenowego należy używać neutralnych, niepieniących się środków. Warto sięgnąć po preparaty dedykowane tego rodzaju wkładom. Dzięki użyciu profesjonalnych detergentów, masz pewność skutecznego działania i bezpieczeństwa. Nie należy zbyt intensywnie pocierać wkładu, aby nie uszkodzić powłoki filtrującej.

Czyszczenie filtra basenowego jest bardzo proste i składa się na nie kilka etapów. Jak je przeprowadzić?

1.      Odłącz pompę filtrującą od zasilania i wyjmij z niej wkład. Filtry gwintowane należy obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wykręcić. Jeśli masz wątpliwości związane z usuwaniem filtra, zapoznaj się z instrukcją obsługi wkładu.

2.      Filtr opłucz pod strumieniem wody. Możesz zrobić to przy pomocy węża ogrodowego. Dzięki temu pozbędziesz się zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak gałązki, liście, piasek. Ciśnienie wody nie powinno być zbyt wysokie – inaczej istnieje ryzyko zniszczenia wkładu. Jeśli istnieje taka potrzeba, użyj szczoteczki, by usunąć zabrudzenia spomiędzy fałd.

3.      Zanurz filtr w delikatnym płynie czyszczącym. Najlepiej, jeśli będzie to środek przeznaczony do dezynfekcji filtrów basenowych. Pozostaw go na czas określony przez producenta środka. W zależności od marki i rodzaju detergentu może to być od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin. Postępuj zgodnie z instrukcją załączoną do środka czyszczącego, którego używasz.

4.      Ponownie opłucz filtr i pozwól mu całkowicie wyschnąć.

5.      Zamontuj wkład z powrotem w pompie i ciesz się czystą wodą!

Filtr do basenu – metoda rotacyjna

Wielu producentów zaleca stosowanie metody rotacyjnej czyszczenia wkładów – co to takiego? Jest to nic innego, jak naprzemienne używanie dwóch filtrów. Podczas gdy jeden z nich jest czyszczony i konserwowany, drugi pozostaje zamontowany w pompie filtrującej i dalej oczyszcza ciecz. Tego typu rozwiązanie pozwala na nieprzerwaną filtrację wody w basenie, jacuzzi lub spa. Wydłuża również żywotność wkładów oraz utrzymuje wysoką skuteczność działania.

Pamiętaj, że nawet prawidłowo oczyszczany wkład po jakimś czasie zużyje się, a jego właściwości filtracyjne ulegną osłabieniu. Wtedy należy niezwłocznie wymienić go na nowy egzemplarz.

Jak często czyścić filtr basenowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często należy przeprowadzać czyszczenie kartuszowego filtra do basenu. Jest to zależne od różnych czynników – między innymi jakości wody i częstotliwości korzystania ze zbiornika. Dla optymalnych efektów zalecamy oczyszczać wkład co 1-2 tygodnie. Dzięki temu korzystanie z urządzeń pozostanie w pełni bezpieczne, a Ty będziesz cieszyć się czystą wodą w basenie lub jacuzzi nawet do pół roku!

Filtry do pompy basenowej FilterLogic

Pamiętaj, że odpowiednio dobrany filtr to podstawa utrzymania czystości w basenie. Nie musisz wymieniać wkładu co 2 tygodnie! W przypadku filtrów basenowych FilterLogic wystarczy dokładnie wyczyścić produkt, by móc dalej z niego korzystać. W porównaniu ze zwykłymi wkładami papierowymi to prawie 12 razy dłużej! Jeśli szukasz całosezonowych, profesjonalnych filtrów do basenu lub jacuzzi, sprawdź ofertę naszych sklepów partnerskich.

Galeria zdjęć