Jak zutylizować filtr do dzbanka?

Dzbanki filtrujące to ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej. Choć stosowanie ich generuje niewielką ilość odpadów, to nadal ważne, by pozbywać się ich we właściwy sposób. Tylko dzięki temu naprawdę ograniczymy zaśmiecanie środowiska.

Gdzie wyrzucić filtr do dzbanka, by mógł on zyskać nowe życie? Przeczytaj, by poznać wszystkie metody!

Gdzie wyrzucić zużyty filtr?

Gdzie wyrzucić filtr do wody?


Przeciętny filtr wody do dzbanka wystarcza na około miesiąc użytkowania. Oznacza to, że w ciągu 30 dni musisz zutylizować tylko jeden wkład. Mimo że jest to nikła ilość odpadów, warto zadbać, by zrobić to poprawnie. W rezultacie filtr będzie mógł zostać poddany recyklingowi.

 

Recykling filtrów do wody


Niektóre marki filtrów wody udostępniają w miejscach publicznych specjalne kontenery, do których można wrzucać zużyte wkłady. Jeśli nie wiesz, czy znajdują się one także w Twoim regionie, zapytaj o to danego producenta.

Co stanie się z filtrem, który wrzucisz do tego typu kontenera? Zawartość zbiornika zostanie odebrana i przetransportowana za granicę. Tam zużyte wkłady ulegną recyklingowi. Po rozmontowaniu ich plastikowe obudowy zostaną przeznaczone do produkcji innych artykułów z tego tworzywa. Z kolei mieszanka filtrująca będzie poddana oczyszczaniu. Dzięki temu znowu trafi do użycia – w takiej samej lub podobnej formie.

Filtr do dzbanka FL-402

Do którego kontenera/zbiornika wyrzucić filtr do wody?


Jeśli w Twojej okolicy nie ma żadnego punktu umożliwiającego przekazanie zużytych filtrów, nadal masz w zanadrzu kilka opcji.

Zdarza się, że producenci umieszczają na opakowaniach wkładów informacje o ich poprawnej utylizacji. Jeśli tak się jednak nie stanie, najbezpieczniej jest wyrzucać je do pojemników na odpady trudne.

Nie wiesz, gdzie znaleźć taki kontener w Twoim regionie? Zapytaj o listę ich lokalizacji w urzędzie gminy. Zwykle znajdują się na terenie wybranych osiedli lub w sklepach.

 

Co zrobić ze zużytym filtrem wody?


W najbliższej okolicy nie ma kontenerów na trudne odpady lub nie udało Ci się znaleźć informacji o nich? Skorzystaj z kolejnej metody i samodzielnie posegreguj elementy filtra do właściwych zbiorników.

W takim przypadku należy zacząć od rozmontowania wkładu. Gdzie wyrzucić poszczególne części?

  • Obudowa – pojemnik na tworzywa sztuczne.
  • Mieszanka filtrująca (zazwyczaj węgiel aktywny i żywica jonowymienna) – pojemnik na odpady mieszane.

Unikaj wyrzucania całych filtrów do kontenera z odpadami zmieszanymi, ponieważ wówczas nie będzie możliwe poddanie ich recyklingowi.

Gdzie wyrzucić zużyty filtr do dzbanka?

Gdzie wyrzucić zużyte filtry wody?


A co, jeśli wypełnienia filtra wcale nie musisz się pozbywać? Okazuje się, że zawarty we wkładzie węgiel aktywny znajdzie nowe zastosowanie nawet po upływie czasu przydatności produktu do użytku. Ten materiał wyróżnia się dużą porowatością i zdolnością utrzymywania wilgoci. Z tego względu można wykorzystać go np. do nawozu w ogrodzie, jako wspomagacz do kompostu!

Galeria zdjęć