Idealna woda do gotowania i pieczenia - jaka jest najlepsza?

Woda w kuchni to podstawa. Towarzyszy przygotowaniu potraw na wielu etapach. Niezależnie od tego, czy gotujesz wyszukane dania, czy też najprostsze posiłki. Wystarczy, że sięgniesz po warzywa na ulubioną zupę czy też sałatkę. Zanim użyjesz ich do swojego dania, zapewne dokładnie je umyjesz w bieżącej wodzie. Masz ochotę na włoski makaron albo orientalny ryż? Zagotuj wodę! Pieczesz chleb lub ciasto? Również w tym przypadku nie obędzie się bez niej.

Woda nie tylko ma styczność z wieloma produktami spożywczymi, ale również stanowi składnik licznych dań. Być może zastanawiasz się, jakie znaczenie ma jej jakość? Jaka woda jest najlepsza do gotowania czy pieczenia? Czy twarda woda z kranu jest dobra do gotowania? Jak wpływa na smak, kolor czy fakturę potraw? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

 

 

Jakość wody kranowej w Polsce

W zdecydowanej większości domów w Polsce woda kranowa jest zdatna do spożycia. Można ją bez obaw używać do gotowania potraw. W tym celu najlepiej korzystać z zimnej wody, która jest czystsza, bo zawiera mniej osadów.

Problemem pozostaje jednak wysoka twardość wody, zawarty w niej chlor, a niekiedy nawet drobne zanieczyszczenia mechaniczne, pochodzące ze starych rur. Składniki te negatywnie wpływają na smak i zapach potraw, a także inne ich właściwości – na przykład twardość, kolor czy teksturę. Dlatego wiele osób decyduje się na filtry wody. Ich zadaniem jest zmiękczenie kranówki, usunięcie chloru i innych niepożądanych substancji. W kuchni sprawdzają się zarówno filtry montowane pod zlewem, jak i dzbanki filtrujące.

 

 

Wpływ twardej wody na potrawy

Twarda woda to taka, która zawiera dużo minerałów, w tym wapnia i magnezu. Choć pewna ich ilość jest niezbędna dla zdrowia, to nadmiar tych substancji może zepsuć walory potraw. Twarda woda nie tylko jest przyczyną powstawania kamiennego osadu. Przekłada się negatywnie na smak i fakturę wielu produktów spożywczych.

Załóżmy, że gotujesz ryż, który pęcznieje, pochłaniając wodę. Jeśli użyjesz do tego celu twardej kranówki, może on mieć nieprzyjemny, nieświeży posmak.

Co więcej, zawarty w takiej wodzie wapń sprawia, że produkty spożywcze stają się twarde. Dotyczy to nie tylko faktury ryżu czy kasz ale także warzyw.

 

Gotujesz w twardej wodzie? Uzbrój się w cierpliwość

Jest jeszcze jedna wada twardej wody. Choć różnica może wydawać się niewielka i mało znacząco, to jej zagotowanie zajmuje więcej czasu niż w przypadku miękkiej wody. Ma ona wyższą temperaturę wrzenia ze względu na wysoką zawartość minerałów.

Co więcej, dłużej trzeba czekać też na to, by potrawy ugotowały się i zmiękły. Jeśli więc zależy Ci na czasie, chcesz ugotować szybkie danie, na które niecierpliwe czekają goście, użyj zmiękczonej wody. Potrawy nie tylko będą smaczniejsze, lecz cały proces przebiegnie szybciej.

 

 

Chlorowana woda a kolor warzyw

Potrawy odbieramy różnymi zmysłami. Nie tylko smakiem i węchem, ale również wzrokiem. Nie bez powodu mówi się, że jemy oczami. Zróżnicowane, intensywne kolory pobudzają apetyt i dostarczają wrażeń estetycznych.

Gdy warzywa są świeże i dojrzałe, mają głęboką barwę. Zdarza się jednak, że po ugotowaniu wyglądają blado i mało atrakcyjnie. Niekorzystnie zmienia się także ich tekstura.

Przyczyną może być gotowanie ich w wodzie z wysoką zawartością chloru. Działa on jak wybielacz, który pozbawia warzywa kolorów. Niekiedy wystarczy usunąć chlor z wody, chociażby przy pomocy dzbanka z filtrem. Dopiero wtedy użyć jej do gotowania warzyw. Dzięki tej prostej zmianie pozostaną one intensywnie kolorowe i apetyczne.

 

Jaka woda jest najlepsza do pieczenia

Woda jest niezbędna do pieczenia wielu ciast, od tradycyjnych jabłeczników po chleby na zakwasie. Pozwala ona osiągnąć odpowiednią konsystencję masy i rozprowadzić wszystkie składniki. Bierze udział w tworzeniu glutenu oraz fermentacji drożdży.

Na skutek zetknięcia z wodą mąka pęcznieje. Wtedy właśnie aktywuje się gluten – czyli białko zbóż. Wchłanianie wody przez białka jest jednak utrudnione, jeśli znajduje się w niej zbyt dużo minerałów. Twarda woda oraz chlor utrudniają również fermentację drożdży.

W efekcie ciasta są najczęściej twarde i ciężkie. Niekiedy też gumowate, a wręcz zakalcowate. Dlatego warto stosować wodę bez chloru, o umiarkowanej twardości. Jeśli jest bardzo miękka, ciasto może być z kolei zbyt lepkie. Jednym z wyjątków jest ciasto na pizzę we włoskim stylu. W jego przypadku również należy unikać chloru, jednak bez obaw można używać twardej wody.

 

 

Filtracja – rozwiązanie problemu twardej wody

Podsumowując, jakość wody do gotowania i pieczenia ma duże znaczenie. Nawet jeśli masz doskonałe umiejętności i wprawę w przygotowaniu potraw, woda jest tym jednym składnikiem, który może zdecydować o złym smaku, zapachu czy fakturze Twojego dania.

Najlepiej sprawdza się woda o umiarkowanej twardości, pozbawiona chloru. Dobrym rozwiązaniem jest jej filtrowanie. Skuteczny filtr nie tylko zmiękczy wodę, ale także usunie smak i zapach chloru, a także potencjalne zanieczyszczenia mechaniczne.

Dzięki temu potrawy zachowają swój naturalny smak, bez chemicznego posmaku chloru. Gotowanie przebiegnie szybciej, a potrawy będą miały pożądaną fakturę. Warzywa utrzymają swój kolor, a ciasta idealną twardość.

Galeria zdjęć