Kamienny osad – jak wpływa na urządzenia?

Kamień od dawna postrzegany jest jako wróg domowych urządzeń. Właśnie wyobrażasz sobie widok czajnika elektrycznego, którego dno pokrywa kamienny nalot? Albo wspominasz herbatę lub kawę z drobinkami takiego osadu, których wypicie nie należało do przyjemność?

Jednak jest więcej powodów, by nie darzyć kamienia sympatią. Ten mineralny osad zdecydowanie utrudnia działanie sprzętów AGD i skraca ich żywotność. Niejednokrotnie jest przyczyną awarii oraz wyższych rachunków za prąd.

Skąd bierze się kamień na urządzeniach? Jak wpływa na Twoją pralkę, ekspres czy chociażby żelazko? I w końcu: jak z nim walczyć? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

 

Kamień w urządzeniach – przyczyny jego powstawania

Biały, mineralny osad to problem, który dotyczy wielu domowych sprzętów. Może się pojawić na wszystkich urządzeniach, które mają kontakt z wodą. To właśnie w niej znajdują się cząsteczki, które odpowiadają za uciążliwy nalot.

Woda kranowa zawsze zawiera pewną ilość minerałów – w tym wapnia i magnezu. To naturalne! Co więcej, są one pożądane w wodzie pitnej. Im większe ich nasycenie, tym kranówka jest twardsza. Niestety, tym większy może być też kłopot z domowymi urządzeniami i zwalczaniem kamienia.

Gdy uruchamiamy pralkę, zmywarkę czy ekspres do kawy niezbędne jest podgrzanie wody. Wówczas w minerałach zachodzą reakcje chemiczne, które prowadzą do wytrącenia się związków chemicznych, takich jak np. węglan wapnia lub magnezu, czyli głównych składników kamienia kotłowego. Powstały osad przywiera do podzespołów urządzenia. Szczególnie narażone są wszelkiego rodzaju grzałki.

 

Warstwa kamiennego osadu na podzespołach – jakie są konsekwencje?

Z czasem kamień może tworzyć coraz grubszą warstwę nalotu. Pojawia się on wszędzie tam, gdzie urządzenie ma styczność z wodą.

Jakie są tego skutki? Po pierwsze, zakamienione urządzenie potrzebuje więcej energii do podgrzania. Na przeszkodzie do energooszczędnej pracy stoi mineralny nalot. Żelazko, ekspres czy pralka zużyją większą ilość prądu podczas codziennego działania.

Po drugie, sprzęt będzie mniej wydajny. Efekty prania, zmywania czy chociażby zaparzania kawy w zakamienionym urządzeniu są znacznie gorsze. I w końcu, kamień skraca żywotność AGD. Nierzadką konsekwencją jego nagromadzenia są usterki i konieczność drogich serwisowych napraw. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę droższe sprzęty, takie jak pralki czy ekspresy ciśnieniowe.

 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Przyczyną powstawania kamienia są zawarte w wodzie minerały. To, jak duży będzie problem osadu, zależy od twardości wody, jaka płynie w Twojej sieci. W wielu miejscach w Polsce tak zwana kranówka jest twarda lub nawet bardzo twarda. Dlatego stosuje się rozwiązania, które mają na celu jej zmiękczenie. Nie wiesz, jakaś wodę masz w swoim kranie? Skorzystaj z testera twardości.

Najbardziej wydajne są stacje uzdatniania wody. Bardzo skuteczne są także filtry przepływowe, które nakłada się na rury. Woda przepływa przez ciąg filtrów, w tym przez filtr zmiękczający z żywicą jonowymienną. Zanim wpłynie do Twoje pralki lub zmywarki, będzie już w niej znacznie mniej wapnia i magnezu.

Inne rozwiązanie to filtry podzlewowe, które – jak sama nazwa wskazuje – montuje się pod zlewem. Jeśli zastosujesz odpowiedni wkład, to przefiltrowana woda z kranu będzie odpowiednio zmiękczona.

 

Filtry do dzbanków – najprostszy sposób na czajnik bez osadu?

Do najłatwiejszych sposobów na zmiękczenie wody należą filtry do dzbanków lub ekspresów. Wystarczy wlać wodę z kranu do dzbanka, a wymienny wkład dokładnie ją przefiltruje. Nie tylko zredukuje kamień, lecz także inne niepożądane składniki, w tym chlor i produkty korozji.

Przefiltrowana woda w dzbanku może być użyta do podgrzania w czajniku czy chociażby wlana do żelazka. W obydwu przypadkach urządzenia będą zdecydowanie mniej narażone na powstawanie osadu z kamienia.

Podobnie działają filtry do ekspresu. W odróżnieniu do wkładów dzbankowych, te montuje się w zbiorniku wody w ekspresie. Profesjonalny filtr skutecznie zmiękcza kranówkę, chroniąc urządzenie przed szkodliwym działaniem osadu, a przy tym poprawia smak kawy.

 

Jak usunąć kamień z urządzenia?

Nie sposób całkowicie pozbyć się minerałów z wody kranowej. Nawet gdy używasz najlepszych filtrów z czasem w czajniku, ekspresie czy na podzespołach pralki może pojawić się kamień. W przypadku ekspresów pewna ilość minerałów jest nawet niezbędna, by uzyskać pełnię smaku przygotowanych napojów.

Możesz jednak uniknąć nawarstwiania wapnia i magnezu poprzez regularne odkamienianie. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych preparatów do zwalczania osadu. Preparaty te są dostępne również w ofercie FilterLogic. Wśród nich znajdziesz odkamieniacz do ekspresu oraz do pralki i zmywarki.

Kamień nie bez powodu jest owiany tak złą sławą. To realne utrudnienie w użytkowaniu domowych sprzętów. Jednak przy odrobinie wiedzy na jego temat możemy odpowiednio reagować. Istnieją zarówno łatwo dostępne sposoby, by spowolnić proces odkładania osadu, jak i usunąć już powstały nalot.