Kawa chai latte, czyli jak osłodzić sobie zimowy dzień?

Sezon jesienno-zimowy bez wątpienia kojarzy się z napojami na gorąco, zwłaszcza z kawą i herbatą. Niezależnie od tego, jak bardzo nie znosisz banałów, przed tym połączeniem zwyczajnie nie da się uciec. Zresztą… po co to robić? Kto nie lubi w zimny dzień napić się aromatycznej kawy lub herbaty? A co, gdyby tak połączyć jedno z drugim? Jak najbardziej jest to możliwe. Mało tego, smakuje wyśmienicie. Podpowiadamy, jak przyrządzić pyszne, korzenne chai latte z kawą.

 

 

Chai latte – czym jest i skąd się wzięło?


Oryginalne chai latte to spienione mleko w towarzystwie mieszanki aromatycznych przypraw i mocnej herbaty. Wywodzi się z Indii, gdzie jest wyjątkowo popularne – specjał można zamówić tam niemal wszędzie, w dodatku jest bardzo tani.

Już sama nazwa napoju momentalnie przywodzi na myśl herbatę, w końcu „czaj” w wielu językach oznacza właśnie ten napar. Z czasem jednak tradycyjny przepis uległ modyfikacjom i obecnie chai latte powszechnie kojarzy się z kawą. Choć nie stanowi ona elementu oryginalnej receptury indyjskiego napoju, z pewnością jest to ciekawy dodatek, który nadaje chai latte jeszcze mocniejszego aromatu i zdecydowanie warto dać mu szansę.

Do przygotowania kawy chai latte będą Ci potrzebne:

  • kubek wody,
  • pół kubka mleka,
  • 2 ząbki kardamonu,
  • laska cynamonu,
  • kawałek imbiru długości około 1-2 cm,
  • 2 łyżeczki brązowego cukru lub 2 łyżki miodu,
  • 2 torebki herbaty (lub 2 łyżeczki, jeśli preferujesz liściastą),
  • espresso lub 1,5 łyżeczki kawy,
  • szczypta cynamonu,
  • szczypta białego cukru.

Krok pierwszy: przyprawy


Chai latte bez aromatycznej mieszanki przypraw nie ma prawa bytu. Dlatego tak ważne jest, by przygotować ją we właściwy sposób. Natomiast podstawą napoju jest oczywiście woda. Aby zagwarantować najlepszy możliwy smak tego fundamentu chai latte, pomocny będzie filtr do dzbanka. Dzięki specjalnemu dzbankowi filtrującemu woda stanie się optymalnie miękka i wolna od chloru, który niekorzystnie wpływa na jej smak.

Tak przygotowaną wodę należy przelać do rondla i zagotować na średnim ogniu. Następnie pozostaje dodać do niej cukier lub miód, laskę cynamonu oraz kardamon i imbir uprzednio zmiażdżone w moździerzu. Składniki powinno się gotować około 8-10 minut.

 

Etap drugi, czyli herbata


Po upłynięciu podanego czasu zdejmujemy rondel z ognia i wrzucamy do niego herbatę. Zaparzamy ją pod przykryciem przez około 3 minuty.

Może być to zarówno herbata w torebkach, jak i liściasta, zielona lub czarna. Jest to zależne tylko od Twojego gustu, w tym zakresie istnieje pełna dowolność. Po zaparzeniu naparu przystąp do kolejnego kroku.

Przejdźmy do kawy


Przygotuj kawę w dowolny sposób – nie ma przeszkód, by wykorzystać do tego kawiarkę, french press, ekspres do kawy, czy jakąkolwiek inną metodę.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego etapu, możesz wybrać kawę, która odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom. Oczywiście najbardziej autentyczny, kawowy aromat dadzą prawdziwe ziarna, a nie ich rozpuszczalny wariant.

Jeśli decydujesz się na użycie espresso, najlepszy efekt uzyskasz stosując filtr do ekspresu. Dobrze oczyszczona woda nie tylko wydłuży żywotność Twojego urządzenia dzięki ograniczaniu powstawania kamienia, ale również wpłynie korzystnie na smak przygotowywanej kawy.

 

Pyszna, mleczna piana


Podgrzej mleko w osobnym rondlu. Musi być ciepłe, ale nie gorące, gdyż mleka o zbyt wysokiej temperaturze nie da się spienić. Kolejny krok prawdopodobnie udało Ci się już przewidzieć: sięgnij po spieniacz do mleka i przygotuj z niego pyszną, gładką pianę.

Zawartość rondla z herbatą przecedź i przelej do szklanki, a następnie połącz ją z kawą. Na koniec dodaj spienione mleko, a górę napoju posyp szczyptą cynamonu zmieszaną z odrobiną białego cukru.

Gotowe! Spróbuj i rozkoszuj się słodkością pysznego, herbaciano-kawowego napoju zwieńczonego delikatną pianką.

 

Chai latte z kawą – w czym podawać?

 
Jak pyszne nie byłoby danie lub napój, człowiek zawsze początkowo „je oczami”. Dlatego tak ważna jest odpowiednia prezentacja naszego specjału. Chai latte najlepiej podawać w przezroczystym naczyniu, które umożliwi podziwianie jego estetycznej struktury.

Szklanki do kawy mogą przybierać wiele form. Jednak najczęściej rekomendowanymi wariantami są szklanki termiczne lub szklanki z podwójnymi ściankami, które pozwalają napojowi zachować odpowiednią temperaturę na dłużej.

Z kolei ten rodzaj naczyń dzieli się na kilka podtypów, dopasowanych do poszczególnych rodzajów kawy. Wśród nich wyróżniamy między innymi szklanki termiczne do:

Oczywiście w tym przypadku najlepiej sprawdzi się ostatnia z pozycji.

Gdy udało Ci się już przygotować pyszne, korzenne chai latte z kawą, dopieść je stylową oprawą. I voilà!

Szklanki termiczne i inne akcesoria do kawy FilterLogic kupisz w sklepach naszych partnerów – zajrzyj i sprawdź najmodniejsze modele.

Galeria zdjęć