Odkamienianie ekspresu – jak to zrobić poprawnie?

Każdy ekspres do kawy jest narażony na kamień. To jedno z tych urządzeń domowych, które ma kontakt z wodą, więc nieuniknione jest odkładanie kamiennego osadu. Nawet jeśli na zewnątrz Twój ekspres wygląda świetnie, w środku może być wapienny nalot, który utrudnia pracę sprzętu.

Jeśli chcesz po prostu delektować się smakiem wielu pysznych kaw i nie martwić się o kondycję ekspresu, warto regularnie odkamieniać urządzenie.

Jak skutecznie pozbyć się osadu z kamienia? Kiedy odkamienić ekspres do kawy i czy można w jakiś sposób spowolnić odkładanie osadu?

 

Czym jest kamień i skąd się bierze w ekspresie?

Kamieniem nazywa się mineralny osad, który pojawia się w urządzeniach. Pochodzi on z wody. Gdy urządzenie podgrzewa wodę do przygotowania kawy, wytrącają się z niej cząsteczki wapnia i magnezu. Substancje te tworzą następnie biały nalot na różnych wewnętrznych częściach urządzenia. Osad z kamienia może się pojawić wszędzie tam, gdzie ekspres ma kontakt z wodą. Im twardsza jest woda, którą stosujesz w ekspresie, tym bardziej urządzenie jest narażone na kamień. Jeśli stosujesz filtr do ekspresu, wówczas osad będzie powstawał znacznie wolniej.

 

 

Po co odkamieniać ekspres do kawy?

Kamień przeszkadza w sprawnym działaniu ekspresu. Jeśli urządzenie jest zakamienione, wtedy działa głośniej i mniej wydajnie. Zaparza kawę wolniej, a przy tym pobiera więcej prądu, co przekłada się na wyższe rachunki. Poza tym istnieje większe ryzyko, że drobinki kamienia dostaną się do Twojej filiżanki.

Jeśli jednak regularnie odkamieniasz ekspres, wówczas możesz mieć pewność, że jego wnętrze jest czyste i wolne od osadu. Odpowiednio konserwowane urządzenie odwdzięczy Ci się sprawnym działaniem przez długi czas i przygotowaniem wielu pysznych kaw. Warto pamiętać również o tym, że gwarancja najczęściej nie obejmuje uszkodzeń, które są spowodowane kamieniem. Tym bardziej warto cyklicznie usuwać wapienny nalot.

 

Czym się różni czyszczenie od odkamieniania ekspresu?

Czyszczenie i odkamienianie to podstawowe czynności konserwacyjne. Różnica pomiędzy nimi jest jednak zasadnicza. Podczas gdy odkamienianie polega na usuwaniu kamiennego osadu, czyszczenie dotyczy osadów z kawy. W ekspresie zbierają się fusy z kawowe i oleiste zabrudzenia, które również trzeba czyścić dla zachowania higieny i sprawnego działania urządzenia. Warto pamiętać, że odkamieniacz nie usuwa tego rodzaju zabrudzeń.

 

 

Filtruj wodę i zapobiegaj osadzaniu kamienia

Nie musisz biernie czekać aż w ekspresie zbierze się kamień. Możesz zapobiegać jego odkładaniu, a przynajmniej znacznie spowolnić ten proces. Wszystko zależy od wody, a dokładnie od jej twardości. Im twardsza, tym szybciej kamień będzie się odkładał w ekspresie.

Jeśli użyjesz zmiękczającego filtra do ekspresu, wówczas woda będzie miała mniej minerałów. Dzięki temu sprzęt będzie w mniejszym stopniu narażony na kamienny osad, a Twoja kawa będzie miała nieskazitelny smak oraz bogatszy aromat.

Warto pamiętać, że filtry nie usuwają całkowicie wapnia i magnezu. Pewna ich doza jest bowiem potrzebna, by uzyskać perfekcyjny i głęboki smak kawy. Jednak dzięki filtracji możesz dłużej używać ekspresu bez konieczności odkamieniania.

 

Jakie filtry stosować w ekspresie, by zmiękczyć wodę?

Większość automatycznych ekspresów ciśnieniowych ma miejsce na filtr w zbiorniku wody. Wtedy należy zastosować specjalny wkład filtrujący dopasowany do ekspresu.

Szeroki wybór filtrów do ekspresów różnych marek znajdziesz w naszej ofercie. Jest w nich mieszanka filtrująca z żywicą jonowymienną, która skutecznie redukuje kamień.

Jeśli w Twoim ekspresie nie ma miejsca na filtr,  wystarczy, że użyjesz dzbanka z filtrem, który skutecznie oczyści i zmiękczy wodę kranową. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład w przypadku ekspresów przelewowych oraz kapsułkowych.

 

Czym odkamienić ekspres do kawy?

Na rynku są dostępne specjalne produkty do odkamieniania ekspresów do kawy. Występują w formie tabletek lub płynów. Warto wybierać profesjonalne odkamieniacze, które są skuteczne i bezpieczne.

Wielu producentów ekspresów oferuje odkamieniacze sygnowane ich własnym logiem. Oprócz nich dostępne są także odkamieniacze uniwersalne. Jednym z takich produktów jest odkamieniacz do ekspresów FilterLogic CFL-695. Jego zaletą jest możliwość bezpiecznego wykorzystania we wszystkich automatycznych ekspresach, niezależnie od marki.

 

 

Jak odkamienić ekspres do kawy?

Jeśli Twój ekspres posiada funkcję automatycznego odkamieniania, wybierz ją. Postępuj zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na wyświetlaczu. Poniższa instrukcja ma charakter uniwersalny. Odkamienianie może się różnić w zależności od marki i modelu ekspresu automatycznego, jaki posiadasz. Na przykład w niektórych ekspresach Saeco konieczne jest wyłączenie sprzętu w pewnym momencie odkamieniania. Zanim przystąpisz do usuwania kamienia, zapoznaj się więc z zaleceniami producenta Twojego urządzenia i postępuj zgodnie z nimi.

W przypadku ekspresów, które nie mają funkcji automatycznego odkamieniania, proces przebiega podobnie jak w przypadku zaparzania kawy. Roztwór wody z odkamieniaczem przepływa przez wszystkie części ekspresu, przez które na co dzień przepływa kawa oraz woda.

Dzięki temu odkamieniacz dociera wszędzie tam, gdzie może pojawić się wapienny osad i skutecznie usuwa go oraz wypłukuje. Ten sposób sprawdzi się w przypadku ekspresów przelewowych, a także kapsułkowych.

 

Odkamienianie ekspresu automatycznego krok po kroku:

Uruchom funkcję automatycznego odkamieniania i postępuj zgodnie z informacjami na wyświetlaczu. Ekspres powinien pokierować Cię przez kolejne etapy.

  • Opróżnij tackę ociekową i włóż ją z powrotem do ekspresu. Usuń także fusy kawowe.
  • Wyjmij zbiornik na wodę z ekspresu, opróżnij go.
  • Wyjmij filtr ze zbiornika wody (jeśli jest w nim zamontowany).
  • Wlej do zbiornika porcję odkamieniacza i napełnij go zimną wodą, by przygotować roztwór.
  • Jeśli używasz tabletek odkamieniających, wrzuć je do wody i zaczekaj aż się rozpuszczą.
  • Włóż z powrotem zbiornik wody do ekspresu.
  • Podstaw naczynie pod wylewkę kawy na wypłuczyny.
  • Zatwierdź odkamienianie ekspresu na wyświetlaczu.
  • Roztwór wody z odkamieniaczem zacznie przepływać przez ekspres i spływać do naczynia.
  • Opróżnij naczynie na zlewki zgodnie z instrukcją na wyświetlaczu.
  • Wymień wodę w zbiorniku na świeżą, gdy na wyświetlaczu pojawi się takie polecenie.

 

 

Odkamienianie ekspresu – co ile należy je przeprowadzić?

Jak często trzeba odkamieniać ekspres DeLonghi, Saeco czy Krups? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jak wiele kaw robisz w ekspresie oraz od twardości wody. Jeśli używasz filtra do ekspresu, to woda będzie zmiękczona, a kamień będzie osadzał się znacznie wolniej.

Jednym z wyznaczników jest liczba zaparzonych kaw. Niektórzy producenci ekspresów zalecają odkamienianie co 200-300 filiżanek lub na przykład co 5 kilogramów zaparzonej kawy.

Robisz jedną kawę za drugą, a Twój ekspres pracuje bez wytchnienia? Wówczas może potrzebować odkamieniania raz w miesiącu lub nawet częściej. Jeśli korzystasz ze zmiękczających filtrów wody, a przy tym nie używasz ekspresu aż tak intensywnie, czas ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Wiele ekspresów automatycznie wyświetla informację o tym, że trzeba je odkamienić. To duże udogodnienie, bo nie musisz odliczać czasu od ostatniego odkamieniania czy kontrolować ilości przygotowanych kaw. Jeśli Twoje urządzenie ma taką funkcję, usuwaj osad, gdy na wyświetlaczu pojawi się informacja o konieczności odkamieniania.

Ten nawyk pozwoli Ci wydłużyć żywotność sprzętu. Ekspres będzie działał bezawaryjnie przez długi czas. A Tobie pozostanie cieszyć się wspaniałym smakiem wielu pysznych kaw. Delektuj się intensywnym espresso, delikatnym cappuccino, czy kremowym latte bez obaw o kamień w ekspresie!