Uciążliwy kamień w urządzeniu? Dowiedz się jak odkamienić pralkę.

Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez pralki automatycznej. Urządzenia te niezwykle ułatwiają nam codzienne obowiązki. Pralki są zazwyczaj łatwe obsłudze, jednak by działały długo i bezawaryjnie trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Największym zagrożeniem dla każdej pralki jest kamienny osad. To dlatego, że urządzenia mają kontakt z wodą pochodzącą z sieci wodociągowej. Im twardsza jest woda kranowa, tym więcej ma minerałów, takich jak wapń i magnez. To właśnie te substancje odpowiadają za tworzenie się kamienia.

Warto sprawdzić twardość wody w miejscu, z którego pobierana jest ona do pralki. Pozwoli to dowiedzieć się w jakim stopniu problem może dotyczyć Twojego urządzenia. Najłatwiej to zrobić przy pomocy testera AFL-110U.

 

 

Skąd bierze się kamień w pralce?

Podczas prania w wysokich temperaturach, woda jest podgrzewana, a wtedy wytrącają się z niej minerały. Następnie osadzają się w formie białego kamiennego nalotu na wielu wewnętrznych częściach pralki.

Najbardziej narażona jest grzałka, właśnie ze względu na wysoką temperaturę, którą wytwarza. Kamień pokrywa również takie podzespoły jak bęben, filtr, a nawet kołnierz pralki.

Niestety jego nagromadzenie jest bardzo szkodliwe dla urządzenia. W efekcie zaczyna ono pobierać coraz więcej energii. Parametry pracy pogarszają się, pranie jest poszarzałe. Urządzenie działa głośniej i mniej wydajnie. Może dojść do niedrożności oraz awarii pralki.

Nierzadko dochodzi do uszkodzenia podzespołów, np. wymiennika ciepła. Usterki wiążą się z kosztownymi naprawami.

Tych przykrych konsekwencji można uniknąć, zwalczając kamień. Dlatego w tym artykule zawarliśmy informacje dotyczące skutecznych sposobów na usunięcie wapiennego osadu z pralki.

 

 

Domowe sposoby na usunięcie wapiennego osadu

Istnieje kilka domowych metod na pozbycie się kamienia z pralki. Niektórzy decydują się na zwalczanie wapiennego osadu przy pomocy octu, sody oczyszczonej czy też kwasku cytrynowego. To łatwo dostępne produkty spożywcze, które często mamy w domu.

Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze dają oczekiwane rezultaty. Niekiedy nie eliminują całkowicie problemu, a dla osiągnięcia pożądanego efektu trzeba przeprowadzać odkamienianie nawet kilka razy.

 

Profesjonalne odkamieniacze do pralki

Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty stworzone specjalnie do odkamieniania pralek. Wśród nich są odkamieniacze w formie granulek, proszku czy żelu.

Jednym z takich produktów jest odkamieniacz FilterLogic AFL-100U do pralki lub zmywark. Jego formuła skutecznie zwalcza kamienny osad i działa już od pierwszego użycia. Preparat eliminuje nalot ze wszystkich wewnętrznych części pralki, takich jak grzałka, bęben czy filtr. Jego regularne stosowanie chroni urządzenie przed kamieniem. Dzięki temu wydłuża się czas wydajnego i bezawaryjnego działania pralki.

 

Jak stosować odkamieniacz do pralki?

Z reguły odkamieniacze wlewa się lub wsypuje do pojemnika na proszek/płyn, lub bezpośrednio do bębna pralki. Następnie przeprowadza się pranie w wysokiej temperaturze. Pamiętaj, by przed użyciem preparatu odkamieniającego zapoznać się z instrukcją obsługi i stosować się do zawartych w niej zaleceń.

Jak to wygląda w przypadku odkamieniacza FilterLogic ALF-100U? Najpierw należy wsypać jedną saszetkę preparatu do dozownika detergentów. 50 gramów odkamieniacza wystarczy, by przeprowadzić efektywny cykl odkamieniania. Następnie wystarczy włączyć długi cykl prania w temperaturze 55°C bez prania wstępnego. Nie wrzucaj nic do bębna – powinien on pozostać pusty podczas odkamieniania.

 

 

Jak często należy odkamieniać pralkę?

Dla optymalnej ochrony warto usuwać kamień regularnie. Częstotliwość odkamieniania powinna być uzależniona od stopnia twardości wody. Jeśli woda w Twoim regionie jest miękka, wówczas problem kamienia nie będzie tak wielki. Jednak nawet w bardzo miękkiej wodzie znajdują minerały, które są źródłem osadu.

Dla dość twardej wody zalecamy cykliczne odkamienianie urządzenia preparatem AFL-100U raz w miesiącu. Dzięki temu skutecznie pozbędziesz się nagromadzonego osadu, a sprzęt będzie działał bez zarzutu.

Przy pomocy odkamieniacza FilterLogic możesz zadbać o swoją pralkę za niewielkie pieniądze. Preparat jest wydajny i dostępny w atrakcyjnej cenie. Opakowanie, które możesz nabyć za mniej niż 20 zł, zawiera 10 saszetek. Wystarczą one na przeprowadzenie 10 cykli skutecznego odkamieniania. A to oznacza, że comiesięczne odkamienianie to koszt około 2 zł nieznacznie powiększony o koszt wody i energii zużytej na jedno pranie.

 

Nie tylko do pralki. Wypróbuj uniwersalny odkamieniacz również w zmywarce

Sporą zaletą naszego odkamieniacza jest jego uniwersalność. Po pierwsze polega ona na tym, że preparat nadaje się do urządzeń każdej marki. Możesz więc stosować go bezpiecznie w sprzętach wszystkich producentów. Po drugie, formuła odkamieniacza sprawdza się świetnie nie tylko w pralkach, lecz również w zmywarkach. Nie musisz więc kupować osobnych produktów do tych sprzętów. Jeden wydajny i ekonomiczny preparat możesz stosować w obydwu typach urządzeń.