Zdrowa woda dla psa lub kota – jaka jest najlepsza?

Trudno przecenić towarzystwo domowych zwierząt i ich bezwarunkowe oddanie. Jeśli również w Twoim domu żwawo biega lub leniwie przechadza się uroczy czworonóg, to zapewne wiesz o tym doskonale.

Wielu właścicieli traktuje swoje psy lub koty jak członków rodziny. Wiąże się to z troską, a także odpowiedzialnością. Zwierzęta są bowiem w znacznej mierze zależne od człowieka. To do właścicieli należy dbałość o ich zdrowie, codzienny ruch, dietę, a także nawodnienie.

 

Dlaczego woda jest tak ważna dla zwierząt domowych?

Nie bez powodu mówi się, że woda to źródło życia. Większość organizmów żywych składa się z niej w 70-80%. Nie inaczej jest w przypadku psów i kotów. Odpowiednia ilość tego płynu jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania organizmu zwierząt. Bierze udział w wielu procesach. Wspomaga reakcje biochemiczne, pracę narządów (w tym nerek) czy chociażby utrzymanie stałej temperatury ciała.

Znaczna utrata wody ma poważniejsze konsekwencje niż niedobór innych substancji. Zapewnienie pupilom dostępu do świeżej wody o odpowiednim składzie jest niezwykle istotne dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Zastanawiasz się jaka woda jest dobra dla Twojego psa lub kota? Czy zwierzę domowe może pić wodę mineralną lub filtrowaną? Albo co zrobić, gdy kot nie chce pić wody? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

 

 

Ile wody powinien pić pies, a ile kot?

Już utrata 5% wody może zachwiać równowagą organizmu zwierzęcia. Zapotrzebowanie na płyny rośnie podczas upalnych dni. Zwierzęta – podobnie jak ludzie – potrzebują ich więcej również w czasie, gdy chorują. Dostarczenie odpowiedniej ilości wody pozwala uniknąć wielu konsekwencji zdrowotnych, począwszy od odwodnienia, poprzez problemy z nerkami, czy pęcherzem, a skończywszy na kamicy moczowej.

Dane dotyczące zapotrzebowania psów za wodę wahają się najczęściej w przedziale 20-50 ml na kilogram masy ciała. Jeśli więc zwierzę waży 10 kilogramów, to powinno wypić nie więcej niż 500 ml świeżej wody.

U kotów jest ono nieco wyższe. Zwierzęta te powinny dostarczyć do organizmu dziennie około 50-60 ml wody na każdy kilogram wagi. Dla osobnika o wadze 4 kg jest to 200-240 ml wody.

Inny sposób na ustalenie odpowiedniej ilości wody dla psa lub kota odnosi się do zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli na przykład zwierzę potrzebuje dla utrzymania swojej masy 300 kcal, to w ciągu dnia powinniśmy zadbać, by wypiło 300 ml wody.

Poza tym warto zwrócić uwagę na karmę, którą podajemy psom lub kotom. W niej również zawarta jest woda, którą należy traktować jako źródło nawodnienia. Najwięcej jest jej oczywiście w mokrych karmach. Jeśli więc zwierzę niechętnie zagląda do miski z wodą, warto podawać mu właśnie ten rodzaj pożywienia.

 

Gdy zwierzę niechętnie pije wodę…

Problem niechęci do picia wody znacznie częściej dotyczy kotów niż psów. Prawdopodobnie dlatego, że ich przodkami są koty pustynne. Do skutecznych metod na zachęcenie zwierzęcia do picia wody należą specjalne poidła-fontanny oraz wprowadzenie zabaw z wodą.

Czworonogi mogą mieć bardzo różne relacje z wodą. Niektóre wypijają jej zbyt wiele, inne trzeba do niej przekonywać. Niekiedy źródłem uprzedzenia jest sam smak płynu spowodowany nadmiarem chloru czy metali ciężkich. Wówczas wystarczy zmiana rodzaju podawanej wody, np. na przefiltrowaną.

Przede wszystkim jednak należy obserwować zwierzę i monitorować ilość spożywanych przez nie płynów. W trudniejszych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

 

 

Jaką wodę podawać psom i kotom? Po pierwsze świeżą!

Przede wszystkim powinniśmy dopilnować tego, by woda była zawsze świeża i czysta. Warto wymieniać ją codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Im dłużej woda pozostaje w misce, tym bardziej jest narażona na rozwój bakterii i drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Zabrudzenia łatwo dostają się do naczynia podczas picia, chociażby z sierści pupilów.

Zanim uzupełnisz miskę wodą, najlepiej wylać resztę cieczy. Następie dokładnie umyć naczynie (za każdym razem). Dopiero wtedy można wlać świeżą wodę o temperaturze pokojowej.

Traktujmy miskę zwierzęcia tak samo jak kubek czy szklankę, z których bez obaw i chętnie pilibyśmy napoje. Ten nawyk pozwoli utrzymać naczynie oraz jego zawartość w higienicznej czystości. Dzięki temu Twój ulubieniec będzie nie tylko bezpieczny, ale także chętniej napije się takiej wody.

Jeśli już poruszyliśmy temat naczynia, to istotny jest również materiał, z którego jest wykonane. Niektóre metalowe miski mogą być źródłem nieprzyjemnego posmaku wody, który odpycha zwierzęta. Warto wybierać tworzywa, które nie zmieniają właściwości organoleptycznych podawanych płynów.

 

 

Woda kranowa – czy nadaje się dla psów i kotów?

Wielu właścicieli czworonogów zastanawia się, czy woda prosto z kranu będzie odpowiednim źródłem nawodnienia dla ich zwierząt. Za jej jakość odpowiadają przedsiębiorstwa wodociągowe. I choć najczęściej jest ona zdatna do picia, to zawiera też niechciane składniki.

Warto mieć świadomość, że kranówka to z reguły twarda woda. Oznacza to, że ma wysoką zawartość minerałów. Ich nadmiar jest niepożądany w diecie psów i kotów. Może być nawet przyczyną problemów z układem moczowym lub nerkami.

Wiele psów i kotów niechętnie pije wodę kranową z uwagi na dodawany do niej chlor. Trudno się temu dziwić. Ich zmysł węchu i zapachu jest dalece bardziej rozwinięty niż u ludzi. Zwierzęta, które są szczególnie wyczulone na chlor mogą więc znacznie rzadziej podchodzić do miski, co może skutkować odwodnieniem.

Podobnie dzieje się w przypadku, gdy w wodzie kranowej jest wyczuwalna zawartość metali ciężkich, co również nie jest rzadkością. Aby wyeliminować te składniki, warto sięgnąć po inne rodzaje wody, w tym wodę przefiltrowaną.

 

 

Woda przegotowana – czy można ją podawać czworonogom?

Przegotowanie wody pozwala pozbyć się z niej wielu bakterii, przez co będzie bezpieczniejsza dla zwierząt. Nadaje się ona do picia dla psów i kotów,  jednak należy pamiętać, że samo doprowadzenie jej do wrzenia nie usunie z kranówki ani chloru, ani kamienia. Jeśli decydujesz się na podanie swojemu zwierzęciu przegotowanej wody, pamiętaj, by wystygła do temperatury pokojowej. Gdy będzie zimna można ją również oczyścić z kamienia i chloru w dzbanku filtrującym.

 

Woda z butelki dla zwierząt domowych

Na półkach sklepowych dostępne są dwa główne rodzaje wody pitnej: mineralna oraz źródlana. Z uwagi na wysokie nasycenie magnezem i wapniem, powinniśmy odrzucić wodę mineralną jako źródło nawodnienia dla zwierząt domowych. Należy unikać także podawania wody gazowanej, która może powodować problemy trawienne, wzdęcia, a nawet wymioty.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie delikatna woda źródlana o niskiej zawartości cząsteczek mineralnych. Wadą takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoki koszt oraz zbędna produkcja plastikowych odpadów. Każda jednorazowa butelka to tworzywo sztuczne, które stanowi obciążenie dla środowiska.

W sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych dostępne są również specjalne wody tworzone z myślą o psach i kotach. Choć ich cena jest znacznie wyższa nawet od wody źródlanej czy mineralnej, to niektórzy lekarze weterynarii zalecają ją, gdy zwierzę ma bardzo specyficzne potrzeby lub źle reaguje na niektóre składniki. W takich przypadkach również warto skonsultować się ze specjalistą.

 

 

Filtrowana woda – czy jest odpowiednia dla psów i kotów?

Jeśli masz obawy co do jakości wody kranowej, a jednorazowe butelki uważasz za zbędny koszt i niepotrzebne obciążanie środowiska, to warto rozważyć filtrację. Do tego celu sprawdzą się filtry z węglem aktywnym i żywicą jonowymienną, np. montowane pod zlewem lub w dzbanku filtrującym.

Tego rodzaju filtry eliminują kilka problemów. Przede wszystkim pozwalają zmiękczyć wodę i pozbyć się nadmiernej ilości kamienia, a więc zbędnych lub nawet szkodliwych dla psów i kotów minerałów.

Ponadto skuteczny filtr usuwa z wody niemal całkowicie zapach i smak chloru. Jest to substancja, która skutecznie odstrasza zwierzęta od miski napełnionej zwykłą kranówką. Co więcej, wkład filtrujący redukuje metale ciężkie, które również mogą zniechęcać koty i psy do nawadniania.

Filtry zatrzymują także szereg drobnych zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak osady, zawiesiny, rdza pochodząca z rur czy piasek. Dlatego używając atestowanych filtrów możesz mieć pewność, że oczyszczona woda jest perfekcyjnie przejrzysta, czysta i bezpieczna dla Twojego czworonoga.