Czym jest aktywny węgiel i jak sprawdza się jako filtr?

Węgiel aktywny jest bardzo popularnym produktem wykorzystywanym w farmakologii jako lek na problemy żołądkowe oraz w dermatologii, gdzie stanowi istotny składnik kosmetyków do oczyszczania ciała. Stosuje się go także m.in.: w oczyszczaczach powietrza, maskach ochronnych, okapach i filtrach do lodówek.  Natomiast dla osób filtrujących wodę jest przede wszystkim głównym elementem budowy filtrów do dzbanków, ekspresów czy szeregowych systemów filtracji itp. Jednak czym tak naprawdę jest węgiel, z czego powstaje i w jaki sposób filtruje wodę?

 

 

Pozyskiwanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny do filtrów wody najczęściej wytwarzany jest z węgla z łupin kokosa. Jest on najdroższy, ale daje przy tym najlepsze efekty oczyszczenia. Pozostałe typy stosowane do filtracji to węgiel kamienny i drzewny. Wkład filtrujący powstaje po wypaleniu w wysokiej temperaturze i poddaniu aktywacji parą wodną lub mocnymi kwasami. Tworzy się wtedy sieć porów, dzięki której uzyskuje się maksymalny obszar adsorpcyjny, a 1 g węgla może mieć powierzchnię nawet 1000 m2. Pozwala to na bardzo dokładne oczyszczenie wody.

Aktywowanie węgla sprawia, że ma on elektrododatni ładunek, przez co lepiej przyciąga i pochłania zanieczyszczenia. Filtry kranowe najczęściej składają się z 350-700 g węgla. Większa ilość to skuteczniejsza filtracja. Uważa się też, że im lżejszy jest węgiel w stosunku do swojej objętości, tym lepszy. Oznacza to, że węgiel aktywny o objętości 1 l i wadze 500 g będzie skuteczniejszym filtrem niż ten o tej samej objętości, ale większej wadze. Lekkie cząsteczki węgla oznaczają większą ilość porów i „korytarzy” wewnątrz, a tym samym większą powierzchnię oczyszczającą wodę.

 

 

Jak działa filtr węglowy?

Woda, zanim trafi do naszych kranów, przechodzi wiele etapów filtracji oraz jest poddawana różnym badaniom. Mimo to mogą pojawić się w niej zanieczyszczenia. Najczęściej są to zabrudzenia mechaniczne z kanalizacji wodociągowej, bakterie, metale ciężkie, chemikalia oraz, dodawany w stacjach uzdatniania wody, chlor.

Węgiel aktywny usuwa niepożądane substancje w dwóch procesach: adsorpcji oraz redukcji katalitycznej. Pierwszy z nich polega na gromadzeniu się cząsteczek gazów lub cieczy na powierzchni ciała stałego (węgla aktywnego). Zanieczyszczenia pozostają wtedy na adsorberze, czyli na materiale filtrującym. W ten sposób usuwane są związki organiczne. Natomiast redukcja katalityczna pomaga pozbyć się chloru oraz  innych osadowych odkażaczy.

Zastosowanie węgla aktywnego

Węgiel aktywny do filtracji wody najczęściej stosowany jest jako samodzielny wkład oczyszczający tzw. kranówkę. Dzięki niemu pozbywamy się chloru oraz drobnych zanieczyszczeń z instalacji wodociągowej, wyraźnie poprawiając przy tym smak wody. Wkład węglowy możesz spotkać np. w filtrach do lodówki.

Szeroko wykorzystywany jest jako składnik mieszanki filtrującej w filtrach do dzbanków lub ekspresów do kawy. Wówczas występuje w postaci granulek wraz z drobinkami żywicy jonowymiennej.

Często jest również montowany jako filtr wstępny w systemach stosujących proces odwróconej osmozy. Wkład oczyszcza wodę, aby w dalszych etapach cząsteczki zanieczyszczeń nie blokowały membrany osmotycznej.

 

 

Ekologiczny materiał bezpieczny dla organizmu

Węgiel aktywny jest naturalnym produktem i do procesu filtracji nie są wymagane żadne dodatkowe substancje. Jest zdrowy i bezpieczny dla organizmu człowieka oraz dla środowiska. Wytwarza się go z materiałów organicznych. Może powstać nawet z pestek owoców, więc w przeciwieństwie do filtrów piankowych jest w pełni ekologiczny. Kąpiele w wodzie uzdatnionej węglem bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku problemów skórnych. Natomiast samo wykorzystywanie go w medycynie i polecanie przez lekarzy i farmaceutów powinno przekonać osoby mające obawy przed jego stosowaniem.