Dzbanek filtrujący – jak go używać?

Dzbanki z filtrem to popularny sposób na uzdatnianie wody kranowej. Jak z nich korzystać? Użytkowanie jest nieskomplikowane, ale warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Dzięki nim unikniesz częstych błędów. Poprawnie i bezpiecznie przefiltrujesz wodę, a także utrzymasz dzbanek w dobrej kondycji oraz higienicznej czystości.

Wodę przefiltrowaną przy pomocy dzbanka możesz potraktować jako źródło codziennego nawodnienia. Doskonale nadaje się do picia w czystej postaci, a także przygotowywania napojów, np. kawy czy herbaty.

Dzbanki z filtrem dokładnie oczyszczają wodę kranową, usuwając chlor, rdzę czy metale ciężkie. Często redukują także kamień, co sprawia, że tak oczyszczona woda jest bezpieczna dla domowych urządzeń. W ten sposób unikniesz na przykład szybkiego powstawania osadu w żelazku.

Dowiedz się jak korzystać z dzbanka z filtrem. Jak go myć i przechowywać. Jak często wymieniać filtr i czy wkład musi być przez cały czas zanurzony w wodzie!

 

 

Jak przefiltrować wodę w dzbanku?

Dzbanki filtrujące działają bardzo prosto. Wystarczy uchylić pokrywkę i nalać zimną wodę prosto z kranu. Resztę zrobi za Ciebie znajdujący się wewnątrz filtr. W ciągu kilku chwil ciecz przepłynie przez wkład, który zatrzyma niepożądane składniki. Ile trwa przefiltrowanie wody w dzbanku? Czas ten jest uzależniony od jego pojemności, ale na ogół wystarczy poczekać tylko 2-3 minuty, a całe naczynie wypełni się świeżą wodą.

Tak oczyszczona nadaje się bezpośrednio do picia, gotowania czy zaparzenia smacznej kawy lub herbaty bez osadu.

Pamiętaj, by nie korzystać z wody z niesprawdzonego źródła. Żaden dzbanek z filtrem nie jest w stanie uzdatnić wody, która jest skażona mikrobiologicznie lub nie została dopuszczona do spożycia.

 

 

Jak często wymieniać filtr w dzbanku?

Większość filtrów do dzbanków wystarcza na 30 dni lub do przefiltrowania określonej ilości wody. Na przykład filtry do dzbanków FilterLogic należy wymieniać co miesiąc albo po oczyszczeniu 150 litrów kranówki.

Dlaczego trzeba regularnie montować nowe wkłady? Wewnątrz każdego z nich znajduje się mieszanka filtrująca z węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Odpowiadają one za zmiękczanie i oczyszczanie. Pochłaniają wiele substancji, które negatywnie wpływają na smak i zapach wody. Należą do nich między innymi metale ciężkie oraz chlor.

Po przefiltrowaniu wielu litrów cieczy wkłady dzbankowe przestają skutecznie działać. Zmniejsza się ich wydajność i w pewnym momencie nie są już w stanie pochłaniać kolejnych niechcianych cząsteczek.

Wtedy wystarczy zamontować świeży wkład, by znów cieszyć się świeżą i dokładnie przefiltrowaną wodą. Chcesz wiedzieć, jak wymienić filtr w dzbanku? Sprawdź instrukcję TUTAJ!

 

 

Jak czyścić dzbanek filtrujący – czy można go myć w zmywarce?

Dzbanki z filtrem są nie tylko proste w obsłudze, ale tez łatwe w utrzymaniu. Większość z nich można bez obaw myć tak jak inne naczynia – przy pomocy wody, gąbki i płynu do naczyń lub w zmywarce.

Niemniej jednak producenci dzbanków odradzają mycie wskaźników wymiany filtra w zmywarce. Należy też pamiętać, że nie wolno czyścić samego filtra. Jest on przeznaczony wyłącznie do oczyszczania wyłącznie zimnej wody. Nie można przepuszczać przez filtr żadnych detergentów. Gdy straci on swoje właściwości, trzeba zastąpić go nowym.

Zanim więc umyjesz dzbanek w zmywarce, rozłóż go na poszczególne części. Następnie umieść w urządzeniu tylko te elementy, które można w nim czyścić. Odłóż filtr wody i wyjmij wskaźnik zużycia wkładu filtrującego, jeśli jest wbudowany.

Wskazówki te mają charakter uniwersalny. W każdym przypadku należy jednak stosować się do zaleceń producenta dla modelu dzbanka, który posiadasz.

 

 

Jak długo woda może stać w dzbanku filtrującym?

Przefiltrowaną wodę najlepiej wypić krótko po przefiltrowaniu, a maksymalnie w ciągu 12 godzin. Zanim wlejesz świeżą wodę, wylej resztę cieczy. Dla utrzymania świeżości można przechowywać dzbanek w lodówce.

Inną ważną zasadą jest to, że filtr powinien być zanurzony w wodzie przez cały czas.

Jeśli chcesz przerwać na pewien czas używanie filtra, przechowuj wkład w suchym i chłodnym miejscu – najlepiej w lodówce.

Masz więcej pytań dotyczących użytkowania dzbanka filtrującego czy doboru odpowiedniego  filtra? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Galeria zdjęć