Jak wymienić filtr wody w dzbanku?

Czy również w Twoim domu dzbanek z filtrem zagościł na dobre? A może dopiero próbujesz się przekonać do tego gadżetu?

Niezależnie od tego, z jakiego filtra w dzbanku korzystasz, w pewnym momencie trzeba go po prostu wymienić. Czynność nie jest trudna i zajmuje tylko kilka minut. Jednak czasami, gdy nie jesteśmy pewni, jak to zrobić, odwlekamy to zadanie.

Dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości i podzielić się prostą instrukcją wymiany również tutaj. Możesz do niej zajrzeć, kiedy masz wątpliwości i właśnie przyszedł czas założenia nowego filtra w dzbanku.

 

 Filtr wody do dzbanka FIlterLogic

 

Dlaczego w ogóle trzeba wymieniać filtr dzbankowy?

Filtry zużywają się, ponieważ pochłaniają różne substancje. Zatrzymują w środku to, co jest niepożądane w wodzie. Dzięki temu skutecznie filtrują kranówkę, a do Twojej szklanki trafia woda o lepszym smaku i zapachu – pozbawiona chloru czy osadów.

Jednak żywotność filtra w dzbanku jest ograniczona. Po pewnym czasie przestaje on efektywnie filtrować wodę. Wówczas należy usunąć zużyty wkład, a następnie włożyć nowy filtr do dzbanka. Regularna wymiana pozwoli Ci na stały dostęp do perfekcyjnie przefiltrowanej wody.

 

Instrukcja wymiany filtra w dzbanku – krok po kroku

Wskazówki pochodzą z instrukcji najpopularniejszego filtra z naszej oferty – FL-402. Jednak ma ona charakter uniwersalny. W ten sposób montuje się również filtr FL-601, jak i wkłady innych producentów, takie jak Brita Maxtra+, Maxtra, Dafi Unimax czy Aquaphor Maxfor B100-25. Filtr FL-402 jest kompatybilny ze wszystkimi wyżej wymienionymi modelami.

 

 Wymiana filtra FL-402 w dzbanku

 

Jak zamontować filtr w dzbanku?

  1. Usuń stary wkład filtrujący.
  2. Wyjmij nowy filtr z opakowania.
  3. Potrząśnij filtrem przez około 10 sekund.
  4. Włóż wkład do pojemnika z zimną wodą na około 15 minut. Następnie jeszcze raz potrząśnij wkładem filtra, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
  5. Wyczyść wkład, a następnie włóż go w uchwyt filtra w dzbanku.
  6. Nalej zimnej wody z kranu do górnej części dzbanka. Następnie przefiltruj wodę.
  7. Powtórz wyżej wymienioną czynność jeszcze dwa razy, a następnie wylej przefiltrowaną wodę.
  8. Jeśli Twój dzbanek ma wskaźnik zużycia filtra, uruchom go.

Uwaga!

W nielicznych przypadkach może być konieczne zamontowanie w dzbanku złącza FOB. To zielony niewielki element, który dołączamy do filtra. Podczas pierwszej instalacji należy jednak spróbować zamontować wkład bez zakładania go.

 

Wymiana filtra FL-601 w dzbanku

 

Gdzie wyrzucić filtr dzbankowy?

Filtry do dzbanków są wykonane z tworzywa sztucznego, które nadaje się do recyklingu. Zanim wyrzucisz filtr do kosza na tworzywa sztuczne, rozetnij ostrożnie wkład. Następnie wysyp z niego mieszankę filtrującą. Składa się z naturalnych substancji: węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Należy je wysypać do pojemnika na odpady zmieszane.

Filtry dzbankowe pozwalają znacznie zmniejszyć ilość produkowanych plastikowych odpadów. Choć są wykonane z tworzywa sztucznego, to już w skali miesiąca możesz ograniczyć plastik przynajmniej dziesięciokrotnie. To wynik, który osiągniesz, jeśli zastąpisz jednorazowe butelki, przefiltrowaną wodą z dzbanka i pijesz około 2 litrów wody dziennie.

 

 

Kiedy należy wymienić filtr wody w dzbanku?

Montujesz filtr w dzbanku i zaczynasz z niego korzystać. Zastanawiasz się jednak na jak długo wystarcza jeden wkład. Przecież korzystasz z dzbanka, by skutecznie poprawiać jakość wody. Zatem na jak długo wystarcza filtr wody do dzbanka?

W przypadku filtrów dzbankowych FilterLogic są to 4 tygodnie użytkowania. Podobną żywotność mają inne dostępne na rynku filtry. Wszystkie z nich można używać maksymalnie przez miesiąc. Po tym czasie należy wymienić filtr. W ten sposób zapewnisz sobie nieprzerwanie dostęp do świeżej, przefiltrowanej wody.

Warto pamiętać też o tym, że wkład  po zamontowaniu w dzbanku powinien być zanurzony  w wodzie. Jeśli natomiast nie jest w niej zanurzony, wówczas można przez pewien czas przechowywać filtr w lodówce.

 

 

 

Skąd bierze się czarny osad w dzbanku po wymianie filtra?

Czasami – tuż po zamontowaniu nowego filtra  – może pojawić się czarny osad na dnie dzbanka. Nie jest to wadą ani wkładu filtrującego, ani dzbanka.

Te drobne czarne cząsteczki to pokruszony węgiel aktywny. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla zdrowia. Pochodzą z wnętrza filtra i niekiedy mogą się z niego wydostać, szczególnie po aktywacji nowego wkładu. Warto pamiętać, że jest to substancja naturalna i w pełni bezpieczna. Jej spożycie wraz z wodą nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego organizmu. Jeśli problem osadu utrzymuje się, wystarczy opłukać filtr po bieżącą wodą.