Filtr mechaniczny – jaki wybrać, czym się różnią, ile mikronów?

Filtr mechaniczny do wody

 

Filtry mechaniczne do wody – filtr narurowy

Kupowanie wody butelkowanej generuje spore koszty. Coraz więcej osób zwraca również uwagę na szkodliwy wpływ jednorazowego plastiku na środowisko. Wobec tych problemów producenci filtrów wody opracowują coraz wygodniejsze rozwiązania.

 

 

Butelki i dzbanki filtrujące są łatwo dostępne, proste w obsłudze i tanie. W ich przypadku na oczyszczoną wodę trzeba jednak czekać, w dodatku pojemność naczyń jest ograniczona. Nie sprawdzą się zatem w okolicznościach, kiedy bardzo zależy nam na czasie. W takiej sytuacji najwygodniejszym wariantem jest filtrujący system przepływowy, zwany także narurowym. Składa się na niego szereg filtrów w specjalnych obudowach, z których każdy pełni inną funkcję. Instaluje się je bezpośrednio na głównym przyłączu cieczy – na rurze, która doprowadza wodę do budynku. Mogą być montowane w dowolnej pozycji – pionowej lub poziomej. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych. Dzięki niemu możesz dokładnie dostosować rodzaje wkładów do jakości lokalnej wody. Pozwala to uzyskać optymalne efekty oczyszczania.

Do jednego z najważniejszych wkładów w zestawie należy z kolei filtr mechaniczny, inaczej sedymentacyjny. Co to jest filtr mechaniczny, jaki wybrać i gdzie go zainstalować?

 

Filtr mechaniczny do wody – co to jest?

Filtr do wody mechaniczny (sedymentacyjny) jest najbardziej podstawowym filtrem w szeregu systemu przepływowego. Standardowo zaleca się montować go na początku układu. Artykuł zatrzymuje zanieczyszczenia stałe: piasek, rdzę, zawiesiny, tłuszcze i inne osady. Rekomendowanym rozwiązaniem jest również zastosowanie dodatkowego filtra mechanicznego na samym końcu szeregu. Dzięki temu mamy pewność, że woda jest doskonale oczyszczona, a do kranu nie przedostają się żadne niepożądane drobinki. 

 

 

Mikrony na mm. Jednostka miary, przelicznik 

 

Co to jest mikron? 

Jednym z najczęściej powtarzających się terminów w kontekście filtrów wody jest tak zwany mikronaż. Co to oznacza? Mówiąc najprościej: liczba mikronów opisuje wielkość odfiltrowanych cząstek w danym wkładzie.

 

Symbol mikrona – µm

Symbolem mikrona, jaki często można zauważyć w opisach mechanicznych filtrów przepływowych, jest µm. 

Na przykład: 20 µm – 20 mikronów.

 

Mikrony w filtrach 

Wkłady filtrujące w systemie przepływowym różnią się wieloma parametrami, między innymi budową, zastosowanymi materiałami, a także wspomnianym mikronażem. Co to oznacza w praktyce? Filtr o dokładności 20 µm będzie przepuszczać tylko cząsteczki większe lub równe 0,02 mm. 

 

 

Zakres mikronów w filtrach mechanicznych dostępnych na rynku stale się poszerza. Jeszcze do niedawna do wyboru były wkłady od 1 do około 300 mikronów. Obecnie można nawet kupić filtr o rozmiarze 0,1 mikrona! Jednak najczęściej wybieranymi wariantami są filtry mechaniczne:

Zaleca się, by filtr mechaniczny o mniejszym mikronażu znalazł się na końcu szeregu w systemie. Dzięki temu woda po kilku etapach filtracji zostanie ponownie oczyszczona i nie dostaną się do niej nawet najdrobniejsze cząsteczki.

 

1 mikron – ile to mm? Przelicznik mm na mikrony 

By jeszcze lepiej przybliżyć Wam jednostkę mikrona, odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania o jego wielkość: 

  • 1000 mikronów – ile to mm? 

1000 mikronów to 1 milimetr. 

  • 1 mm – ile to mikronów? 

Analogicznie, 1 milimetr to 1000 mikronów. 

  • Ile to jest 100 mikronów? 

100 mikronów to zatem 0,1 milimetra.

 

 

Filtr do wody ile mikronów?

 

Ile mikronów powinien mieć filtr do wody? 

Przepływowe filtry wody są doskonałą alternatywą dla filtrów nakranowych i prysznicowych. Umożliwiają bowiem kompleksowe oczyszczanie cieczy w całym budynku! W ten sposób oszczędzasz pieniądze, dbasz o środowisko, a także zapewniasz sobie maksymalną wygodę i zaspokojenie potrzeb wszystkich domowników. Ważną zaletą systemu przepływowego jest możliwość dostosowania filtrów do stanu wody z lokalnej sieci. Przy wyborze filtra rodzi się jednak pewne pytanie: jaki filtr do wody jest najlepszy? Ile powinien mieć mikronów? 

 

Wkład, filtr sznurkowy i polipropylenowy 

Wkłady mechaniczne do wody dzielą się na filtry sznurkowe i piankowe / polipropylenowe. Te określenia odnoszą się do materiału, z którego zostały stworzone. 

Warto pamiętać, że filtry są elementem eksploatacyjnym. W związku z tym z czasem ulegają naturalnemu zużyciu. Aby zapewnić najbardziej efektywne rezultaty oczyszczania, zaleca się wymianę wkładów co kilka miesięcy, a najpóźniej po upływie 6 miesięcy. Dokładny czas użytkowania jest zależny od jakości wody w Twojej okolicy i ilości zanieczyszczeń. Pamiętaj, że regularnej wymianie podlega sam wkład filtra, a nie jego obudowa – tego elementu nie trzeba zastępować nowym egzemplarzem. Co jakiś czas warto wymienić zaś również uszczelkę filtra.

 

 

Filtr 0,1, 0,2, 0,5, 1, 5, 10, 20 czy 100 mikronów?

To, jaki mikronaż wybierzesz, zaważy na wielkości odfiltrowywanych cząsteczek. 1 mikron stanowi już bardzo wysoką dokładność filtracji. Wybór zależy także od rodzaju budynku, w jakim instalowany jest system przepływowy, potrzebach jego użytkowników i przeznaczeniu oczyszczonej wody. Na początku szeregu zwykle stosuje się filtry o większej wartości mikronów, a na końcu – dokładniejsze modele. 

Jeśli zainteresowały Cię produkty FilterLogic i chcesz mieć stały dostęp do czystej, smacznej, zdrowej wody prosto z kranu – sprawdź sklepy naszych partnerów. 

Galeria zdjęć