Jak często odkamieniać ekspres do kawy? Jak zmniejszyć wapienny osad?

Jak często odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Wielu miłośników kawy zadaje sobie pytanie: Jak często odkamieniać ekspres do kawy?

Wapienny nalot to bardzo popularne zjawisko, które powstaje wskutek stosowania w AGD twardej wody. Proces odwapniania ekspresu jest istotny z wielu względów.

  • Urządzenie pełne osadu działa głośniej, powolniej, mniej wydajnie i zużywa więcej energii elektrycznej! To z kolei przekłada się na wyższe rachunki.
  • Ponadto zakamieniony ekspres jest narażony na różnego rodzaju awarie. Może się to wiązać z koniecznością kosztownego i czasochłonnego serwisowania.
  • Nalot ma również negatywny wpływ na smak i wygląd przygotowywanych napojów. Drobinki osadu mogą bowiem przedostawać się do Twojej filiżanki.
  • Należy także pamiętać, że gwarancja producenta zazwyczaj nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych nagromadzeniem kamienia w sprzęcie!

Regularne odkamienianie ekspresu, na przykład przy pomocy odwapniacza FilterLogic CFL-695, to pewność płynnej pracy urządzenia. Systematyczność w tym zakresie pozwala nawet wydłużyć żywotność sprzętu. Co więcej, kawa zaparzona w ekspresie wolnym od kamienia zawsze będzie miała nieskazitelny smak.

Przeczytaj tekst, by dowiedzieć się, jak często odwapniać urządzenie. Dodatkowo poznaj sposób na redukcję powstawania nalotu w Twoim ekspresie!

odkamieniacz do ekspresu

Twarda woda – co to jest?

O wodzie kranowej z wysoką zawartością minerałów (głównie wapnia i magnezu) mówi się, że jest twarda. Pierwiastki wytrącają się zwłaszcza podczas podgrzewania cieczy, ale nie tylko – dzieje się to również w wodzie zimnej.

Wszystkie części sprzętu, które mają kontakt z taką kranówką, są narażone na osadzanie się związków tych minerałów. Z czasem tworzą one na podzespołach charakterystyczny, biały osad – kamień.

Co ile odkamieniać ekspres ciśnieniowy?

Wszystkiego o tym, jak odkamienić ekspres do kawy, dowiesz się, czytając artykuł: Odkamienianie ekspresu – jak to zrobić poprawnie?

Skupmy się jednak na innej kwestii: jak często trzeba odkamieniać ekspres ciśnieniowy DeLonghi, Saeco, Krups, Jura czy innego producenta?

Odpowiedź zależy od dwóch głównych czynników: intensywności eksploatacji ekspresu (innymi słowy – jak wiele robisz kaw) i stopnia twardości stosowanej wody.

  • Bardziej zaawansowane ekspresy automatyczne są wyposażone w ekran, na którym w odpowiednim momencie wyświetla się komunikat o konieczności odkamienienia sprzętu. W tym wypadku co do potrzeby przeprowadzenia tego zabiegu nie ma żadnych wątpliwości. Nie musimy pamiętać, kiedy ostatnio odwapnialiśmy ekspres ani kontrolować upływu czasu czy ilości przygotowanej kawy.
  • Jeśli jednak Twój sprzęt nie ma takiego udogodnienia, kwestia staje się mniej oczywista. Można odnaleźć źródła, które mówią, że powinno się odwapniać ekspres co 200-300 przygotowanych filiżanek lub co 5 kilogramów zaparzonej kawy. Osoby, które wykorzystują w urządzeniu bardzo twardą wodę, mogą być zmuszone robić to częściej. To samo tyczy się intensywnie eksploatowanego sprzętu. Zazwyczaj chodzi o ekspresy znajdujące się w biurach, z których korzysta wielu użytkowników. W takiej sytuacji odkamienianie może być konieczne nawet częściej niż raz w miesiącu!

Skutecznym sposobem na wydłużenie okresu między kolejnymi zabiegami odkamieniania jest instalacja filtra zmiękczającego wodę w ekspresie. Dzięki niemu ilość minerałów w kranówce zredukuje się, tym samym wapienny osad będzie powstawał znacznie wolniej. Stosowanie filtra wody do ekspresu pozwoli zmniejszyć częstotliwość odwapniania nawet do jednego razu na 2-3 miesiące!

filtr wody do ekspresu

Ile trwa odkamienianie ekspresu?

Wiemy już, co ile odwapniać ekspres do kawy. Niektórzy użytkownicy zastanawiają się także, ile trwa taki proces?

Odkamienianie trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut. Może się wydawać, że to długo, ale zabieg nie wymaga naszej uwagi przez cały ten czas. Możemy włączyć odpowiedni program i pozwolić mu przebiec automatycznie. Zazwyczaj należy przerwać go tylko w celu opróżnienia tacki z wodą.

Skuteczny filtr do twardej wody, czyli jak zmiękczyć wodę kranową

Odpowiednia profilaktyka i regularna dbałość o sprzęt zawsze są lepsze i bardziej opłacalne niż naprawianie ewentualnych usterek. Kamiennemu osadowi w ekspresie można przeciwdziałać. Służą do tego specjalne filtry wody.

Im twardsza jest lokalna woda, tym więcej nalotu buduje się wewnątrz urządzenia. To oznacza, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest zmiękczenie kranówki. W tym celu doskonale sprawdzi się filtr do ekspresu. Wkład zatrzymuje większość minerałów znajdujących się w cieczy. To sprawia, że woda wykorzystywana w Twoim sprzęcie ma zminimalizowaną zawartość wapnia i magnezu, a tym samym – osad buduje się znacznie wolniej.

W rezultacie przygotowywana kawa ma nieskazitelny smak, a urządzenie pracuje znacznie płynniej i wydajniej.

Co ważne, filtry wody do ekspresu nie eliminują całkowicie minerałów w kranówce. To dlatego, że ich niska zawartość ma korzystny wpływ na aromat i pełnię smaku kawy. Używanie wkładu ma zatem wiele zalet – w ten sposób poprawiasz zarówno jakość napojów, jak i chronisz swój ekspres! Więcej o znaczeniu jakości wody w procesie parzenia kawy przeczytasz w artykule: Jak woda wpływa na smak kawy?

woda filtrowana i kawa

Filtry do twardej wody – do ekspresu i do dzbanka

Większość automatycznych ekspresów ciśnieniowych dostępnych na rynku oferuje możliwość montażu filtra wody. W takim przypadku należy dobrać model wkładu kompatybilny z naszym urządzeniem i zainstalować go w odpowiednim miejscu w zbiorniku wody.

Jeśli jednak Twój sprzęt nie został wyposażony w takie udogodnienie, nadal masz możliwość stosowania w nim wody filtrowanej. Wystarczy, że nabędziesz dzbanek filtrujący z wkładem. Dzięki temu oczyścisz wodę w naczyniu, a następnie przelejesz ją do zbiornika Twojego ekspresu. Efekt będzie tak samo dobry! To rozwiązanie będzie też skuteczne w przypadku ekspresów kapsułkowych, przelewowych i kolbowych.

Zarówno we wkładzie do ekspresu, jak i wkładzie do dzbanka marki FilterLogic, znajduje się mieszanka filtrująca z tych samych substancji – węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Oba składniki są organiczne, w pełni naturalne i bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, wszystkie filtry FilterLogic mają certyfikat PZH, który dopuszcza je do kontaktu z wodą pitną. Po prostu zajrzyj do sklepów naszych partnerów i wybierz najodpowiedniejszy dla siebie produkt!

Galeria zdjęć