Czyszczenie ekspresu kolbowego – dowiedz się jak to zrobić!

Ekspres kolbowy to zdecydowanie nie jest urządzenie dla osób, które uważają kawę za zwykły, smaczny napój z dużą dawką kofeiny. Podczas parzenia kawy za pomocą tego rodzaju sprzętu, użytkownicy biorą czynny udział w jej przygotowaniu. Wiedzą, że muszą poświęcić procesowi odrobinę więcej czasu i nie składa się on wyłącznie z naciśnięcia kilku przycisków. Możliwość wzięcia udziału w wyjątkowym i satysfakcjonującym rytuale to największa zaleta ekspresu kolbowego. Jeśli przygotowywanie kawy jest dla kogoś tak ważne, z pewnością zależy mu również na utrzymaniu swojego urządzenia w jak najlepszej kondycji. W tym celu niezbędna jest odpowiednia konserwacja. Jak wyczyścić ekspres kolbowy? Poniżej wyjaśniamy i proponujemy pomocne wskazówki!

Co to jest ekspres kolbowy i jak działa?

Miłośnikom espresso ekspres kolbowy znany jest jako doskonałe narzędzie do przygotowania tego specjału. Sprzęt ma profesjonalne zastosowanie w kawiarniach, restauracjach i barach. W związku z tym pozwala użytkownikowi wykorzystującemu go w warunkach domowych poczuć się jak zawodowy barista.

Proces parzenia kawy w ekspresie kolbowym rozpoczynamy od umieszczenia odpowiedniej ilości drobno zmielonych ziaren w kolbie (zwanej także portafiltrem) i ubicia ich tamperem. Siła ubijania powinna wynosić około 10 kg. Tak przygotowaną bazę zapinamy do grupy kawowej i uruchamiamy pracę pompy. Następnie ekspres podgrzewa wodę i tłoczy ją przez zmieloną kawę. W rezultacie do filiżanki trafia espresso o wyjątkowo bogatym smaku i aromacie. Co ważne, optymalne parametry wody w urządzeniu to ciśnienie o wysokości około 9 barów i temperatura w granicach 90°C.

Czyszczenie a odkamienianie

Zacznijmy od tego, że pojęcie czyszczenia często mylone jest z odkamienianiem. W rzeczywistości są to jednak dwa odrębne procesy, choć oba jednakowo niezbędne. Wyłącznie odpowiednio wypielęgnowany ekspres umożliwia przygotowanie kawy o nieskazitelnym smaku i aromacie, pozbawionej fusów i bez bakterii szkodliwych dla zdrowia.

Czyszczenie ekspresu kolbowego polega na usuwaniu resztek tłuszczowych, a także pozostałości fusów z urządzenia. Natomiast odkamienianie eliminuje szkodliwy osad powstały wskutek wytrącania się minerałów z wody (głównie wapnia i magnezu).

Wapiennego nalotu pozbędziesz się przy użyciu specjalnego preparatu przeznaczonego dokładnie do tego celu. Do wysoko skutecznych odkamieniaczy należy między innymi FilterLogic CFL-695. A co z czyszczeniem? O tym dowiesz się w kolejnej części.

Czyszczenie grupy ekspresu kolbowego

Popularnym pojęciem, które warto znać w kontekście czyszczenia grupy ekspresu kolbowego, jest backflush. Metoda zapewnia tej części urządzenia optymalną higienę. Proces składa się z kilku etapów:

  1. Wyjmujemy sitko z kolby, a na jego miejscu umieszczamy tak zwane „ślepe sitko”.
  2. Do ślepego sitka wsypujemy łyżeczkę (3-5 g) środka czyszczącego do ekspresów FilterLogic CFL-635M. Następnie zapinamy portafilter do grupy.
  3. Wciskamy przycisk parzenia kawy i odczekujemy 10 sekund, a następnie wyłączamy parzenie.
  4. Powtarzamy poprzednią czynność 5 razy.
  5. Odpinamy kolbę i dokładnie usuwamy resztki środka czyszczącego, opłukując część pod bieżącą wodą.
  6. Ponownie zapinamy portafilter (ze ślepym sitkiem, ale bez preparatu) do grupy i uruchamiamy parzenie kawy. Po 10 sekundach zwalniamy przycisk.
  7. Powtarzamy parzenie 5 razy. W ten sposób dokładnie pozbywamy się pozostałości środka czyszczącego.
  8. Odpinamy kolbę i na kilka sekund włączamy przepływ wody.
  9. Zastępujemy ślepe sitko jego standardowym wariantem.
  10. Wylewamy pierwszą kawę przygotowaną po procesie czyszczenia.

Jak jeszcze czyścić ekspres kolbowy i jego akcesoria?

Oto dodatkowe wskazówki, które pozwolą Ci utrzymać ekspres kolbowy w doskonałej kondycji:

  • Po każdym parzeniu kawy dokładnie przeczyść portafilter od spodu. Należy przecierać szczotką otwór grupy, aż przestaną sypać się z niego fusy.
  • Regularnie czyść metalowe elementy ekspresu (na przykład kolby i sitka). Aby to zrobić, umieść je w 1 litrze wody wymieszanej z 3 łyżeczkami preparatu czyszczącego, którego używasz do ekspresu kolbowego. Pozostaw części w roztworze na około 20 minut, a następnie dokładnie przepłucz je pod bieżącą wodą.
  • Zadbaj o dyszę spieniającą, przecierając ją starannie wilgotną ściereczką po każdym użyciu. Następnie odkręć zawór i dokładnie przedmuchaj dyszę parą.

Środek i akcesoria do czyszczenia ekspresu kolbowego

Podstawą pielęgnacji ekspresu kolbowego są odpowiednie produkty. Warto sięgnąć po środek wysokiej jakości, który będzie maksymalnie skuteczny i zapewni urządzeniu higieniczną czystość.

Preparatem godnym polecenia jest proszek czyszczący do ekspresu kolbowego FilterLogic CFL-635M. Pojemność środka wynosi aż 400 gramów. Biorąc pod uwagę to, że do jednego pełnego procesu czyszczenia wystarczą 3 gramy, czyni go to niezwykle wydajnym. Przy pomocy proszku FilterLogic CFL-635M zadbasz zarówno o wewnętrzne podzespoły ekspresu, jak i jego wyjmowane, metalowe elementy (kolby i sitka). Preparat może być stosowany we wszystkich modelach ekspresów kolbowych dostępnych na rynku, niezależnie od producenta. Sprawdzi się między innymi w urządzeniach Rancilio, Expobar, Crem, Simonelli, Futurmat, Breville, La Pavoni, La Faimac, Krups, Sage, Melitta, Severin, Lelit, Smeg, Sencor, Ariete, Gaggia, DeLonghi oraz wielu innych.

Doskonałym uzupełnieniem tego zabiegu jest szczotka do czyszczenia grupy ekspresu FilterLogic CFL-698. Akcesorium umożliwia przede wszystkim dokładne usunięcie wszelkich resztek kawy z grupy ekspresu i portafiltra. Natomiast dodatkową zaletą produktu jest wbudowana miarka dozująca do proszku czyszczącego. Z wykorzystaniem szczotki łatwo odmierzysz optymalną ilość preparatu, a zarazem pozbędziesz się resztek fusów z grupy.

Jeśli zainteresowały Cię produkty do konserwacji ekspresu i chcesz je wypróbować, odwiedź sklepy naszych partnerów i poznaj środki brytyjskiej marki FilterLogic.

Galeria zdjęć