Jak wymienić zewnętrzny filtr wody w lodówce?

Jeśli jesteś użytkownikiem lodówki side-by-side, konieczne jest korzystanie z filtra wody. Chłodziarko-zamrażarki typu amerykańskiego to duże urządzenia z dozownikiem wody lub/i kostkarką. Woda jest pobierana wprost z sieci wodociągowej, więc warto ją odpowiednio przefiltrować. Dzięki temu będzie uzdatniona i gotowa do picia lub zamrożenia na kostki lodu.

Wśród filtrów do lodówek można wymienić ich dwa główne typy: filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim typem. A dokładniej, poruszymy kwestię wymiany takiego filtra.

 

 

Dlaczego należy wymieniać filtr w lodówce?

W filtrach lodówkowych wykorzystuje się przede wszystkim węgiel aktywny. To substancja naturalnego pochodzenia, która wyróżnia się bardzo dużą powierzchnią. Dzięki temu jej porowata struktura jest niezwykle chłonna.

Filtr zatrzymuje szereg niepożądanych substancji mechanicznych i organicznych. Co ważne, redukuje zawartość chloru i w ten sposób poprawia smak i zapach wody.

Po pewnym czasie, gdy filtr pochłonie już dużą ilość substancji, przestaje wydajnie działać. Każdy wkład filtrujący ma określoną żywotność. Dlatego, aby móc korzystać z optymalnych efektów filtracji należy cyklicznie wymieniać filtr w lodówce.

 

Jak często wymieniać wkład filtrujący w chłodziarko-zamrażarce?

W tej kwestii należy stosować się do zaleceń producentów. Do każdego filtra powinna być dołączona informacja o jego wydajności. Żywotność wkładów filtrujących do lodówek wynosi najczęściej od 3 do 6 miesięcy.

Filtry do lodówek FilterLogic działają wydajnie przez 6 miesięcy lub do przefiltrowania określonej ilości wody. Przykładowa wydajność mierzona w litrach dla filtra FFL-191X wynosi 1135 litrów.

Aby ułatwić Ci wymianę filtra na czas, stworzyliśmy specjalną aplikację. Jej zadaniem jest przypomnienie o tym, kiedy należy zamontować świeży filtr. Do każdego opakowania dołączamy również naklejki, które pozwalają zaznaczyć datę montażu filtra.

 

 

Jak wymienić zewnętrzny filtr wody w lodówce?

Filtr zewnętrzny jest montowany na wężyk na zewnątrz lodówki i stąd jego nazwa. Dokładniej filtr podłącza się za lodówką typu side-by-side. Instalacja nowego wkładu jest dosyć prosta. Przede wszystkim nie wymaga dodatkowych narzędzi i nie zajmuje wiele czasu.

Być może wymiana wydaje Ci się skomplikowana i niechętnie do niej podchodzisz. Dlatego krok po kroku opisaliśmy proces, który nie zajmie nie więcej niż kilkanaście minut.

Z wymianą poradzisz sobie, nawet jeśli majsterkowanie to kompletnie nie Twoja dziedzina. To tylko kilka chwil raz na pół roku, by cieszyć się nieprzerwanie krystalicznie czystą wodą i kostkami lodu w lodówce.

 

Wymiana filtra lodówki krok po kroku

  1. Zanim zainstalujesz nowy filtr zewnętrzny, odłącz lodówkę od wody i usuń stary wkład filtrujący.
  2. Aby zamontować świeży filtr ustaw go znacznikiem strzałki przepływu w stronę lodówki. Strzałka jest wytłoczona na obudowie filtra. Oznacza ona kierunek przepływu wody kranowej. Biegnie ona od zaworu, poprzez filtr, aż do lodówki.
  3. Następnie podłącz elastyczne wężyki do odpowiednich końców wlotu i wylotu poprzez mocne wepchnięcie na całej długości. Aż do momentu, gdy zostaną ciasno osadzone.
  4. Upewnij się, że koniec wężyka/rurki jest równy i pozbawiony zarysowań. Może być potrzebne równe przycięcie wężyka; w tym celu wystarczy użyć nożyczek lub noża.
  5. Kolejna czynność to włożenie zacisku filtra.
  6. Teraz możesz z powrotem podłączyć dopływ wody.
  7. Gdy filtr jest już zainstalowany, należy go przepłukać. Nacisnąć dźwignię wody i przepłucz system trzema litrami wody, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Kontynuuj płukanie aż do momentu, gdy zacznie lecieć czysta woda.
  8. Bądź eko i filtruj ekologicznie! Nie marnuj wody podczas płukania. Zamiast tego wykorzystaj ją na przykład do podlania kwiatów.

Dokładną instrukcję w języku polskim dołączamy również do każdego naszego filtra lodówki. Znajduje się w opakowaniu i jest opatrzona pomocnymi obrazkami. W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z montażem filtra zewnętrznego czy też wewnętrznego w lodówce nasi specjaliści służą pomocą.