Podlewanie roślin doniczkowych – jaka woda jest najlepsza?

Rośliny doniczkowe wspaniale upiększają pomieszczenia. Choć zawsze miały rzeszę fanów, to w ostatnich latach zdecydowanie ich przybyło. Chcesz zadbać o swoje rośliny, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Podstawą pielęgnacji jest oczywiście regularne podlewanie!

Różne gatunki mają odmienne wymagania dotyczące ilości wody czy częstości nawadniania. Równie ważna jest jakość wody. No właśnie: jaką wodą najlepiej podlewać rośliny doniczkowe? Mamy dla Ciebie kilka rad!

 

 

Woda kranowa – czy nadaje się do roślin doniczkowych?

Odpowiedź nie jest oczywista, bo to zależy... Jeśli woda z kranu nie jest zbyt twarda, to z reguły można nią podlewać rośliny w mieszkaniu. Często jednak kranówka cechuje się dużą twardością.

Oznacza to, że zawiera znaczną ilość soli mineralnych – w tym wapnia i magnezu. Co prawda pewna doza tych substancji jest roślinom potrzebna, ale już ich nadmiar jest niepożądany. Zwłaszcza wtedy gdy rośliny wymagają kwaśnej gleby, a takich gatunków jest zdecydowanie więcej. Należą do nich chociażby orchidee czy paprocie. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką wodą podlewać storczyki, to przede wszystkim powinna ona być miękka.

Poza minerałami, kwiaty doniczkowe „nie lubią” chloru. Substancja ta występuje w dużych ilościach w wodzie kranowej i może utrudniać wzrost roślin.

 

Woda przegotowana i „odstana”

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie wody kranowej, to warto przed podlaniem roślin odstawić ją przynajmniej na kilka godzin lub nawet dni. To pozwoli częściowo pozbyć się chloru, który ulotni się z cieczy. Dobrą praktyką jest także przegotowanie wody.

Niezależnie od rodzaju wody, jaką wykorzystujesz do podlewania roślin, powinna ona mieć temperaturę pokojową. Gdy ją zagotujesz, zaczekaj aż całkowicie wystygnie. Nie używaj też zimnej wody prosto z kranu. Odstawienie jej na pewien czas pozwoli nie tylko uniknąć nadmiaru chloru, lecz także podnieść nieco jej temperaturę.

 

Woda filtrowana do roślin doniczkowych

Przefiltrowana woda o umiarkowanej zawartości minerałów i pozbawiona chloru jest doskonałym źródłem nawodnienia dla domowej flory.

Jeśli zastanawiasz się jak zmiękczyć wodę do podlewania kwiatów, to wystarczy, że sięgniesz po odpowiedni filtr.

Na przykład filtry do dzbanków zawierają żywicę jonowymienną, która niweluje jony wapnia i magnezu, zastępując je sodem. Dzięki temu po przefiltrowaniu woda jest skutecznie zmiękczona. Oprócz tego zawarty w filtrze węgiel aktywny usuwa z wody chlor.

 

 Dzbanek z filtrem FIlterLogic

 

Masz dostęp do deszczówki? Wykorzystaj ten zasób!

Woda deszczowa jest miękka i również świetnie nadaje się do podlewania roślin. Możesz używać jej bez obaw do nawadniania swojej zielonej kolekcji, zwłaszcza gdy mieszkasz w czystej okolicy. Wówczas deszczówka będzie mniej zanieczyszczona, a więc lepszej jakości.

Jeśli tylko masz możliwość zbierania deszczówki, warto sięgnąć po takie rozwiązane. To również świetny sposób na oszczędzanie wody oraz istotny krok w stronę ekologii!