Alternatywne metody parzenia kawy – wybierz swoją ulubioną!

Jeśli do tej pory wydawało Ci się, że bez ekspresu nie przygotujesz wyśmienitej kawy – po przeczytaniu kilku kolejnych akapitów możesz mocno się zdziwić! Wielu kawowych ekspertów jest nawet skłonnych stwierdzić, że napój zaparzony przy użyciu innych metod – zwanych powszechnie alternatywnymi – smakuje lepiej, niż mała czarna z ekspresu! Zatem jakie opcje są do wyboru i czym się różnią?

Alternatywnych metod parzenia kawy jest naprawdę wiele, a każda pozwala uzyskać zupełnie różne rezultaty. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze warianty, uwzględniając podział na typy parzenia.

Infuzja


Aby móc określić sposób parzenia kawy jako infuzję, zmielone ziarna muszą być w stałym kontakcie z wodą. O tym typie mówimy w kontekście metod takich jak:

French Press


Jest jednym z najłatwiejszych narzędzi do parzenia kawy. French Press najbardziej lubi się z grubo zmielonymi ziarnami, które wystarczy do niego wsypać i przykryć gorącą (około 90 st. C), filtrowaną* wodą. W trakcie kilka razy mieszamy, dolewamy wody, odczekujemy parę minut i dociskamy tłok. I gotowe! Teraz możesz przelać uzyskany specjał do filiżanek.

 

French press

 

Clever Dripper


To połączenie French Pressu i drippera (o którym dowiesz się wkrótce). Jeśli najbardziej smakuje Ci kawa z prasy francuskiej, ale irytują Cię unoszące się w napoju drobinki ziaren – rozważ wypróbowanie metody Clever Dripper. Dzięki zastosowaniu papierowego filtra napar jest idealnie klarowny. Akcesorium umożliwia też kontrolowanie czasu ekstrakcji i dokładne dopasowanie finalnego produktu do swoich preferencji.

Gotowanie


Nazwa może być dość myląca, ponieważ w rzeczywistości kawy nie gotujemy, tylko podgrzewamy. Natomiast w momencie, gdy ciecz zaczyna wrzeć, natychmiast zdejmujemy ją z płyty grzewczej, a potem dwukrotnie powtarzamy proces.

Tygielek


Służy do przygotowywania tak zwanej kawy po turecku. Przyjmuje formę niewielkiego naczynia, które przypomina rondel. Jest doskonale przystosowany do parzenia kawy poprzez „gotowanie”.

 

Perkolacja


W procesie perkolacji gorąca woda swobodnie przepływa przez kawowy miał. Urządzenia, które ją wykorzystują, to:

Drip / dripper / V60


Jest przyrządem kształtem przypominającym stożkowatą filiżankę. Najpopularniejsze drippery są z plastiku, choć mogą być też ceramiczne. W dripie umieszcza się papierowy filtr, do którego wsypujemy mielone ziarna i zalewamy gorącą wodą. W tym czasie możemy je także wymieszać. Następnie napar spływa swobodnie do naczynia umieszczonego pod dripperem.

 

 

Chemex


To szklane naczynie, przypominające lekko wazon. Sposób działania Chemexu jest niemal identyczny jak w przypadku drippera. Różnica między tymi urządzeniami polega jednak na tym, że Chemex nie wymaga do użycia żadnego dodatkowego naczynia – sam w sobie stanowi jednocześnie karafkę na przygotowany napój.

 

 

Phin


Jest przeznaczony do parzenia tak zwanej kawy po wietnamsku. To mały, metalowy zaparzacz wyposażony w sitko – dlatego do pracy nie wymaga żadnych dodatkowych filtrów. Podobnie jak w przypadku dripa, phin umieszczamy na naczyniu, do którego przelewa się esencjonalny napój. Ten przyrząd ma jednak pokrywkę, dzięki której opary kawy nie ulatniają się górą. To sprawia, że finalny produkt jest jeszcze bardziej skoncentrowany.

 

Metoda ciśnieniowa


Tę nazwę także można rozumieć całkiem dosłownie. Nawiązuje do metod opierających się na sile ciśnienia wytworzonego samoczynnie lub siłą naszych rąk.

Kawiarka


To akcesorium pozwala zaparzyć kawę na kuchni gazowej czy indukcyjnej – jego poszczególne rodzaje są przystosowane do innych typów płyt grzewczych. Kawiarka składa się z dwóch zbiorników, które łączy metalowe sitko wypełnione zmielonymi ziarnami. Para wodna z dolnego zbiornika przenika przez sitko z miałem i wypycha do górnej części cenne aromaty. Tak właśnie powstaje gęsty, kawowy napój.

 

 

Aeropress


W porównaniu do innych narzędzi jest to relatywnie nowy wynalazek. Łączy zalety aż trzech innych metod parzenia, mianowicie: French Pressu, przelewu i tradycyjnego ekspresu. Składa się z tłoka, cylindra i sitka z filtrem. Pozwala kontrolować czas parzenia i temperaturę wody. Dzięki temu za jego pomocą przygotujesz dowolny napar. Może to być zarówno delikatny napój przypominający dripa, jak i gęsty, intensywny specjał, przywołujący na myśl espresso.

Syfon


Jego wygląd przypomina naczynie rodem z profesjonalnego laboratorium. Choć syfon sprawia wrażenie skomplikowanego urządzenia, mechanizm jego działania jest dość prosty. W praktyce przygotowanie kawy za pomocą syfonu wymaga jednak trochę czasu i zaangażowania. Jednocześnie jest bardzo efektowne i dostarcza sporą dawkę dobrej zabawy. Może być odpowiednią metodą dla osoby, która czerpie przynajmniej tyle samo lub nawet więcej przyjemności z samego parzenia napoju, niż picia go. Natomiast z całą pewnością nie sprawdzi się komuś, kto na co dzień w pośpiechu przygotowuje i dopija ostatnie łyki mocno pobudzającego specjału.

 

 

Parzenie kawy bez parzenia… czyli cold brew


Cold brew to modna (szczególnie w sezonie letnim) metoda parzenia kawy, która nie wymaga użycia ekspresu. W zasadzie nie wymaga ona nawet… parzenia. Tak naprawdę w przypadku cold brew mówimy raczej o macerowaniu zmielonych ziaren. Wystarczy zalać je zimną, filtrowaną wodą w odpowiednich proporcjach i odstawić w zamkniętym lub zakrytym folią pojemniku do lodówki na około 12 h. Znajdą się jednak osoby, które preferują efekty uzyskane po 8-9 h. Najlepiej sprawdzić to na własnej skórze, a właściwie – podniebieniu. Ostatni krok to przelanie specjału przez filtr, by uzyskać napój wolny od drobinek ziaren. Przygotowana kawa będzie bardzo delikatna i pozbawiona goryczy. Więcej o tym specjale dowiesz się z artykułu: Jak zrobić cold brew? Przepis na pyszną, zimną kawę.

 

 

 

Dobra kawa zaczyna się od wody


W 2015 roku została wydana książka Maxwella Colonna-Dashwooda, 3-krotnego zwycięzcy Mistrzostw Wielkiej Brytanii Baristów. Jej tytuł to „Water For Coffee”, czyli woda do kawy. W publikacji autor podkreśla istotę jakości wody wykorzystywanej do parzenia ziaren. Opisuje również wpływ, jaki skład przezroczystej cieczy może mieć na smak finalnego napoju. Wiedząc, że woda stanowi nawet do 98% kawy (Espresso Coffee: The Science of Quality, Andrea Illy i Rinantonio Viani, 2005), dbanie o jej jakość nabiera szczególnego sensu.

*Wodę z łatwością przefiltrujesz na wiele sposobów. Najprostszym z nich jest popularny dzbanek filtrujący wyposażony w specjalny wkład. To szybkie, proste i tanie rozwiązanie. Pozwala uzyskać czystą oraz smaczną wodę, wolną od osadów, a także nieprzyjemnego smaku i zapachu chloru. Jeśli interesują Cię akcesoria do filtracji kranówki i chcesz je wypróbować, sprawdź sklepy partnerów FilterLogic.

Wykorzystaj akcesoria do filtracji wody, by zawsze mieć pewność, że starannie przygotowana przez Ciebie kawa ma najlepszy możliwy smak i pełny aromat. FilterLogic oferuje dzbanki i inne produkty filtrujące, które będą niezwykle przydatne w każdej kuchni.

 

Galeria zdjęć