Dlaczego kawa jest kwaśna? Kwaśność a kwasowość

Kwasowość kawy

Kawa o kwaskowatym posmaku często budzi kontrowersje. Można usłyszeć o niej skrajne opinie. Niektórzy twierdzą, że to pożądany parametr. Inni, zamawiając małą czarną w kawiarni, dodają natychmiast: „tylko nie kwaśny gatunek!”. Skąd wynika ta rozbieżność w ocenie? Czy kwaśność kawy zawsze jest zła? Jak wybrać kwaskowatą kawę, aby nam smakowała? Na te i więcej pytań odpowiadamy w artykule.

Kwaśna kawa

 

Kwaśna kawa vs kawa o wysokiej kwasowości

Jak wiadomo, ziarna kawy są pestkami kawowca. W związku z tym, podobnie jak w przypadku innych owoców, charakteryzują się zawartością nut kwasowych. Jest to więc parametr, który występuje w nich naturalnie i nie należy się go obawiać. Kwasowość kawy może objawiać się w cytrusowych tonach, przypominających świeżą pomarańczę, jabłka, czarną porzeczkę czy zielone winogrono. Brzmi dobrze? Dlaczego więc w rzeczywistości tak wiele osób stroni od kwaskowej kawy?

To dlatego, że łatwo pomylić ze sobą dwa terminy: kwaśność i kwasowość. Na czym polega różnica między nimi?

  • Kwaśność kojarzy się bardzo negatywnie – i słusznie. Smakiem może przypominać między innymi ocet. Odpowiada za nią zawartość kwasu chlorogenowego. Sama w sobie bywa wynikiem wielu czynników, od kiepskiej jakości ziaren po niewłaściwy sposób ich parzenia – więcej o tych zależnościach przeczytacie w dalszej części artykułu.
  • Kwasowość świadczy o wysokiej klasie ziaren. Wynika z zawartości kwasów alifatycznych, na przykład cytrynowego lub jabłkowego. Kojarzy się z owocami i orzeźwieniem. Jest bardzo pożądaną cechą.

 

Kawa ziarnista - kwasowość

 

Kwasowość kawy – od czego zależy?


Kwasowość danych ziaren może być zależna od długiej listy czynników, między innymi:

  • konkretnej odmiany;
  • regionu uprawy;
  • rodzaju gleby;
  • klimatu – temperatury, stopnia nasłonecznienia, poziomu wilgotności;
  • warunków atmosferycznych,
  • metody obróbki,
  • stopnia wypalenia ziaren,
  • terminu zbiorów,
  • sposobu parzenia – czystości wody, temperatury, odpowiedniego zmielenia ziaren.

 

Dlaczego kawa jest kwaśna?

 

Oznaczenie kwasowości kawy na opakowaniu


Jak odczytać stopień kwasowości na opakowaniu kawy ziarnistej?

Niektórzy producenci zamieszczają na etykietach swoich ziaren diagramy z poziomem ich kwasowości.

W przypadku palarni, które nie stosują tej metody, jesteśmy zmuszeni samodzielnie zinterpretować jej opis. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudnym zadaniem.

  1. Zwróć uwagę na opis sensoryczny. Jeśli wśród charakterystycznych cech kawy zostały wymienione nuty owocowe, na przykład czarnych porzeczek czy pomarańczy i innych cytrusów – ziarna mają najprawdopodobniej wysoki stopień kwasowości.
  2. Sprawdź stopień wypalenia. Im dłuższy proces palenia ziaren, tym bardziej kawa traci swoją kwasowość. W związku z tym ziarna jasno palone będą najbardziej kwasowe. Jeśli stronisz od tego profilu smakowego, wybierz kawy ciemno palone.

 

Kawa o niskiej i wysokiej kwasowości


Ważną informacją, jaką możemy znaleźć na opakowaniu kawy, jest również kraj jej pochodzenia.

  • Lubisz jasno palone ziarna o soczystej kwasowości? Wybieraj kawy afrykańskie – z Etiopii, Kenii czy Rwandy. Warto dodać, że napój zaparzony przy użyciu tych ziaren będzie miał najlepszy smak, jeśli do jego przygotowania wykorzystasz drip / V60 lub chemex.
  • Zwolennikom kaw o niskim poziomie kwasowości polecamy zaś ziarna pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej – na przykład z Brazylii lub Gwatemali. Takie kawy cechują się z reguły słodyczą; aromatem czekolady i karmelu.

 

Filtr wody do ekspresu

 

Co powoduje, że kawa jest kwaśna?


Przejdźmy do ciemnej strony kwaskowatej kawy, a mianowicie – kwaśności. Jeśli Twoje ziarna są gorzkie, gryzące, chemiczne w smaku, najprawdopodobniej masz do czynienia z kwaśną, a nie kwaskową kawą.

Na początku wykluczmy, że ziarna, o których mówimy, są po prostu słabej jakości; pochodzą z kiepskich plantacji, a podczas upraw popełniono błędy (do popularnych defektów należą między innymi: niedojrzałość lub przejrzałość / nadgnicie owoców). Z czego może wynikać kwaśny smak kawy, jeśli ziarna są wysokiej klasy? Co mogliśmy zrobić nie tak? Częste powody to:

  • nieprawidłowe proporcje kawy do wody (za dużo kawy);
  • zbyt krótki czas parzenia;
  • nieprawidłowa temperatura wody;
  • niewłaściwe zmielenie ziaren (za grube lub za drobne – w zależności od metody parzenia);
  • w przypadku ekspresu kolbowego – zbyt silne ubicie miału w sitku;
  • zła jakość użytej wody*.

*To bardzo popularne źródło nieprzyjemnego, gorzkiego / kwaśnego smaku kawy. Jednocześnie wyjątkowo łatwo mu zapobiec. W ostatnim czasie na rynku coraz większą popularnością cieszą się akcesoria do filtracji wody. Dzięki takim produktom możemy otrzymać wodę idealną do parzenia kawy – co to znaczy? Więcej dowiesz się czytając artykuł: Jak woda wpływa na smak kawy?

 

Dzbanek z filtrem wody

 

Najczęściej wybieranym wariantem jest dzbanek filtrujący. Do działania wymaga on dedykowanego do konkretnego modelu filtra wody. To rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne, proste i ekonomicznie. Kranówka oczyszczona w taki sposób jest smaczna i ma neutralny zapach. Co więcej, ciecz jest idealnie czysta – wolna od zanieczyszczeń mechanicznych (np. rdzy i piasku z instalacji wodociągowej) oraz organicznych. Nadaje się również do bezpośredniego spożycia. Dzięki temu można zrezygnować z kupna butelkowanej wody sklepowej, a tym samym – zaoszczędzić pieniądze i wesprzeć środowisko poprzez redukcję generowanych odpadów.

Jeśli chcesz zacząć filtrować wodę lub ta czynność jest Ci dobrze znana i interesują Cię wysokiej jakości filtry kompatybilne do dzbanków i nie tylko – sprawdź sklepy partnerów FilterLogic!

 

 

Dlaczego kawa z ekspresu jest kwaśna?


A jeśli cały proces przeprowadziliśmy prawidłowo – w jaki sposób wina może leżeć po stronie ekspresu?

  • W urządzeniu mogły pozostać resztki środka odkamieniającego;
  • sprzęt do parzenia jest brudny;
  • brak filtra do ekspresu;
  • w ekspresie są resztki poprzednich, gorszej jakości ziaren;
  • w przypadku ekspresów automatycznych urządzenie może dozować zbyt małą porcję ziaren.

Ostateczne pytanie w tej kwestii to...

 

Która kawa jest kwaśna: arabica czy robusta?


Arabica ma zdecydowanie większą kwasowość od robusty. Jej posmak jest znacznie łagodniejszy i bardziej owocowy, a sama odmiana uchodzi za najszlachetniejszą.

Robusta charakteryzuje się zaś większą ilością goryczki.

Galeria zdjęć