Filtr do lodówki – wewnętrzny czy zewnętrzny? Jak go zamontować?

Coraz więcej nowoczesnych lodówek ma wbudowany dystrybutor wody lub kostkarkę. Są to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają na łatwy dostęp do wody pitnej lub stałego zapasu kostek lodu.

 

Tego typu udogodnienia sprzyjają także zdrowego nawyku prawidłowego nawadniania się – orzeźwiający napój jest bowiem na wyciągnięcie ręki. A to wszystko bez konieczności przygotowywania kostek z wyprzedzeniem czy kupowania jednorazowych, foliowych woreczków. Lodówki z takimi funkcjami to zatem rozwiązania proekologiczne, które pozwalają zredukować ilość plastikowych odpadów, jakie produkujemy w domach. Dzięki nim możemy zrezygnować bowiem także z kupowania wody w jednorazowych butelkach PET.

 

 

Korzystanie z urządzeń z dystrybutorem lub kostkarką może być jeszcze przyjemniejsze i bardziej praktyczne, jeśli wyposażymy je w specjalny filtr. Jak działa filtr wody do lodówki, czym różni się wkład wewnętrzny od zewnętrznego, w jaki sposób go montować i wiele innych kwestii wyjaśniamy w artykule. Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.

 

Filtr do lodówki – wewnętrzny czy zewnętrzny?


Filtr wody do lodówki jest możliwy do zainstalowania wyłącznie w urządzeniach z dystrybutorem wody lub kostkarką. Należą do nich dwudrzwiowe lodówki w stylu amerykańskim typu side-by-side, ale nie tylko. Coraz bardziej popularnej stają się również urządzenia jednodrzwiowe z taką funkcją.  Z kolei podstawowy podział wkładów wyróżnia filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Czym się różnią?

  • Filtr wewnętrzny – przeznaczony do lodówek wyposażonych w mocowanie do tego rodzaju filtra. Oznacza to, że gwint wkładu musi być do niego idealnie dopasowany pod względem kształtu i rozmiaru. W związku z tym należy dokładnie dobrać model filtra, który zamontujemy wewnątrz urządzenia. Informację o tym, jaki wkład jest kompatybilny z Twoim sprzętem, znajdziesz w jego instrukcji obsługi. W zależności od danego urządzenia mocowanie może znajdować się na górze lub na dole chłodziarki.

 

  • Filtr zewnętrzny – instaluje się go na zewnątrz lodówki, na specjalny wężyk. Ze względu na to ten rodzaj filtra nie wymaga konkretnego typu mocowania. Czyni go to niezwykle uniwersalnym akcesorium, które będzie pasowało do wszystkich lodówek, w których stosuje się filtr zewnętrzny, niezależnie od modelu czy producenta.

 

Filtr do lodówki – działanie


Materiałem filtrującym, który znajduje się we wkładach do lodówki, jest węgiel aktywny. To w pełni naturalny, organiczny składnik, pozyskiwany najczęściej z łupin kokosowych. Jego właściwości umożliwiają doskonałe pochłanianie zanieczyszczeń, dlatego materiał wykorzystuje się w wielu branżach – również w medycznej.

Węgiel aktywowany niemal całkowicie usuwa z kranówki chlor. W ten sposób skutecznie neutralizuje jej smak i zapach. Oprócz tego znacznie redukuje zawartość niektórych metali ciężkich oraz zanieczyszczeń mechanicznych, pochodzących najczęściej ze starych instalacji wodociągowych. Mogą to być między innymi piasek i rdza.

 

 

Co ważne, filtr węglowy do lodówki – w przeciwieństwie do większości filtrów do dzbanków i butelek – nie pozbawia kranówki cennych dla zdrowia minerałów, takich jak wapń i magnez. To daje pewność, że spożywana przez nas woda jest pełnowartościową cieczą z zawartością pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

W rezultacie przefiltrowana kranówka staje się smaczna, pozbawiona nieprzyjemnej woni chloru i wyjątkowo czysta. Kostki lodu, które z niej powstają, charakteryzują się tak samo wysoką jakością, a do tego są idealnie przejrzyste. Napoje, do których je dodasz, będą znacznie smaczniejsze.

 

Filtr wody wewnętrzny a zewnętrzny – sposób montażu


Jak już wiadomo, filtry wody do lodówek dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Taki podział jest podyktowany miejscem ich montażu. Jak dokładnie wygląda instalacja filtra do chłodziarki?

  • Lokalizacja mocowania filtra wewnętrznego w urządzeniu może różnić się w zależności od modelu i producenta sprzętu. Z reguły znajduje się na dole lub u góry chłodziarki. Dokładne miejsce oraz sposób montażu zawsze jest opisany w instrukcji obsługi – warto do niej zajrzeć, aby przeprowadzić proces prawidłowo. O najpopularniejszym sposobie instalacji przeczytasz również w artykule: Jak wymienić wewnętrzny filtr wody w lodówce?

 

 

  • Z kolei filtr zewnętrzny podłącza się na wężyk, na zewnątrz chłodziarki. Zwykle umiejscawia się go za urządzeniem. Instalacja takiego wkładu jest prosta, dość szybka i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Podobnie jak w przypadku filtrów wewnętrznych, warto sprawdzić instrukcję. Może Cię również zainteresować artykuł: Jak wymienić zewnętrzny filtr wody w lodówce?

Pamiętaj, że dokładną instrukcję postępowania znajdziesz też w opakowaniu każdego modelu filtra FilterLogic. Jej dodatkową zaletą są pomocne obrazki, które ilustrują proces. Jeśli jednak nadal będą towarzyszyć Ci wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z producentem lub biurem obsługi klienta sklepu, w którym został nabyty produkt. Nasi eksperci zawsze służą fachowym doradztwem.

 

Filtr wody do lodówki z kostkarką – wymiana


Każdy filtr wody, również ten do lodówki, ma określoną wydajność. Jest ona mierzona w litrach przefiltrowanej wody lub określonym czasie, podczas którego wkład zachowuje swoje właściwości oczyszczające i działa skutecznie.

Wydajność filtrów do lodówek wynosi zwykle 6 miesięcy. Z kolei w przypadku litrażu może być ona bardzo zróżnicowana. Na przykład filtr wewnętrzny FilterLogic FFL-150L wystarcza na pół roku lub do oczyszczenia 1135 litrów kranówki. Jest to bardzo dobry wynik – taka wydajność zapewnia dziennie ilość wody wystarczającą do nawodnienia 3-osobowej rodziny (przyjmując, że powinno się pić 2 litry na dobę).

 

 

Wkład do lodówki należy zatem regularnie wymieniać – po wskazanym przez producenta czasie lub po przefiltrowaniu określonej ilości kranówki (w zależności od tego, co nastąpi pierwsze). Inaczej utraci on swoje właściwości pochłaniające niepożądane substancje i przestanie oczyszczać wodę.

Jeśli zależy Ci na możliwie najlepszej jakości składników napoju i chcesz zacząć używać filtrowanej wody do jego przygotowania – sprawdź sklepy partnerów FilterLogic!

 

Galeria zdjęć