Jak wymienić wewnętrzny filtr wody w lodówce?

Zajmowaliśmy się już tematem wymiany filtra zewnętrznego w lodówce side-by-side. Pora więc na filtr wewnętrzny i jego instalację. Choć przebiega ona nieco inaczej, to jest równie prosta. Jeśli posiadasz chłodziarko-zamrażarkę z kostkarką lub dozownikiem wody, to warto wiedzieć, jak poprawnie wymieniać filtr.

Jest on niezbędny do zapewnienia świeżej wody, bez chloru i osadów, a tylko wymiana wkładu w odpowiednim czasie gwarantuje utrzymanie zadowalających rezultatów.

 

Gdzie zamontować filtr wewnętrzny w lodówce?

Już sama nazwa podpowiada, że ten rodzaj filtra montuje się wewnątrz urządzenia. Lokalizacja ta jednak może się różnić w zależności od marki i modelu lodówki. Producenci przewidują miejsce na wkład filtrujący w różnych częściach chłodziarki – na dole lub u góry. Aby upewnić się, gdzie zamontować ten rodzaj filtra najlepiej sprawdzić tę informację w instrukcji obsługi Twojej lodówki.

 

 

Jak często wymieniać filtr wewnętrzny w lodówce?

Filtry wody do lodówek należy wymieniać z reguły co 6 miesięcy. To dlatego, że wewnątrz obudowy znajduje się wkład z naturalnego węgla aktywnego, który ma ograniczoną żywotność. Z czasem po prostu traci swoją zdolność do filtracji (czyli pochłaniania niepożądanych substancji). Wymiana filtra na czas pozwala natomiast zachować optymalne efekty oczyszczania wody. Dzięki temu pozostaje ona świeża, smaczna i perfekcyjnie przejrzysta.

Wydajność wkładów do lodówek jest mierzona także w litrach. Należy więc wymieniać je po odpowiednim czasie lub po przefiltrowaniu określonej przez producenta ilości wody – w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.

Na przykład filtr wewnętrzny FilterLogic FFL-150L wystarcza na pół roku lub do oczyszczenia 1135 litrów kranówki. To bardzo dobry wynik, gdyż filtr może oczyszczać ponad 6 litrów wody dziennie przez cały ten czas.

 

 

Wewnętrzny filtr wody do lodówki z kostkarką – wymiana

Poniżej zamieszczamy dokładną instrukcję wymiany filtra wewnętrznego do wody. Proces ten może się nieco różnić w zależności od modelu wkładu filtrującego. Jednak instrukcja ta ma zastosowanie dla zdecydowanej większości dostępnych na rynku filtrów wewnętrznych, w tym filtrów do lodówek FilterLogic.

 

 

1. Zakręć zawór, który doprowadza wodę do lodówki.

2. Zlokalizuj stary filtr wewnętrzny i przekręć go w lewo (1/4 obrotu), a następnie wyjmij na zewnątrz. Pomiń ten krok, jeśli instalujesz filtr po raz pierwszy.

3. Przygotuj nowy filtr – usuń folię i inne zabezpieczenia, jeśli je posiada.

4. Wsuń filtr w odpowiednie miejsce i przekręć go – tym razem w prawo (1/4 obrotu). Symbol blokady powinien pokryć się z linią wskaźnika.

5. Po zamontowaniu filtra odkręć zawór wody.

6. Przepłucz filtr, zużywając do tego celu 5,5 litra wody. Może mieć ona na początku ciemne zabarwienie, co jest naturalne.

8. Po przepłukaniu wkładu zresetuj kontrolkę wymiany filtra, jeśli Twoje urządzenie ma tę funkcję.

 

Wskazówka:

Bądź eko i filtruj ekoLogicznie! Nie wylewaj wody użytej do przepłukiwania filtra lodówki. Zamiast tego wykorzystaj ją do podlania kwiatów – jest dla nich w pełni bezpieczna.