Woda filtrowana – czy jest zdrowa?

Statystyki mówią, że aż 60% Polaków wątpi w bezpieczeństwo picia wody z kranu. Część ankietowanych nie jest przekonana nawet do filtrowanej kranówki. Skąd wynika ta niechęć i jaka jest prawda o jakości polskiej wody wodociągowej? Czy woda filtrowana jest zdrowa i komu tak naprawdę służy? Zapoznaj się z artykułem, poznaj właściwości obu typów kranówki i zdecyduj, który jest najlepszy dla Ciebie.

 

Czy trzeba filtrować kranówkę?


Im szybciej w naszym kraju zostanie zażegnany mit o tym, że woda z kranu jest brudna czy nawet niezdatna do picia, tym lepiej. Picie kranówki jest standardem u naszych zachodnich sąsiadów, gdzie podaje się ją również w restauracjach! Natomiast polska woda kranowa wcale nie odbiega jakością od kranówki płynącej w kranach w Niemczech czy w Holandii.

Jest ona dokładnie dezynfekowana, ozonowana i spełnia wszystkie restrykcyjne wymogi organizacji odpowiedzialnych za nadzór nad jej stanem. Jednocześnie stanowi bardzo tanie i proekologiczne rozwiązanie. Pijąc kranówkę, unikamy wody sklepowej, pakowanej w jednorazowy plastik. W ten sposób oszczędzamy pieniądze i generujemy mniej odpadów zaśmiecających środowisko. Po co w takim razie filtrować wodę kranową?

 

 

Zalety filtrowanej wody


Inną kwestią jest stan samych sieci wodociągowych. Rury, przez które przepływa woda, bywają bardzo stare. W związku z tym możliwa jest w nich obecność korozji. Produkty tego procesu, w postaci drobinek rdzy czy piasku, rzeczywiście mogą trafiać do naszych szklanek.

Ponadto do dezynfekcji wody wykorzystywany jest chlor. Ten pierwiastek nadaje cieczy specyficznego, nieprzyjemnego smaku i zapachu. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że ze względu na to zwykła kranówka psuje im przyjemność picia napojów przygotowanych na jej bazie.

Woda filtrowana standardowym wkładem jest zaś wolna od wszystkich wymienionych powyżej substancji. Wkład filtrujący niemal całkowicie usuwa z cieczy chlor, neutralizując jej woń i poprawiając smak. Dodatkowo zatrzymuje wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, organiczne i metale ciężkie, jakie mogą pojawić się w starej instalacji wodociągowej.

Ponadto wkład filtrujący do dzbanka FilterLogic nadaje się do recyklingu. Dzięki temu produktowi nie tylko oszczędzamy zatem pieniądze (woda butelkowana jest znacznie droższa niż pojedynczy wkład, który wystarcza aż na miesiąc użytkowania!). Oprócz tego możemy zredukować  także zaśmiecanie środowiska jednorazowym plastikiem.

 

 

Czy woda filtrowana ma wady?


Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że woda filtrowana jest wodą „jałową”. To przekonanie wynika z faktu, że typowy wkład filtrujący zmiękcza ciecz, czyli redukuje zawarte w niej minerały (głównie wapń i magnez). Ma to na celu przystosowanie wody do użytkowania w sprzętach AGD.

Kranówka mniej nasycona minerałami powoduje, że kamienny osad tworzy się znacznie wolniej, a urządzenia rzadziej wymagają odwapniania. Z kolei ich wydajność pozostaje na najwyższym poziomie.

Jednocześnie te pierwiastki są bardzo cennymi składnikami naszej diety, niezbędnymi do prawidłowej pracy całego organizmu i zapewnienia mu zdrowia. Jeśli nie przyjmujesz dodatkowo odpowiednich suplementów, picie wody oczyszczonej standardowym filtrem może wywołać w Twoim organizmie pewne niedobory. Czy w takim razie filtry wody zawsze są niekorzystne dla zdrowia? Zupełnie nie!

 

 

Filtry zmiękczające i mineralizujące – wybierz najlepsze rozwiązanie dla Ciebie


Warto pamiętać, że na rynku są dostępne filtry wody zróżnicowane pod względem swoich właściwości. Wśród nich znajdziesz między innymi specjalne filtry mineralizujące. Są to wkłady, które doskonale oczyszczają wodę, a jednocześnie dodatkowo wzbogacają ją w minerały, zazwyczaj w magnez.

Osoby, które potrzebują kranówki wolnej od zanieczyszczeń mechanicznych i woni chloru, a jednocześnie pełnej wartościowych jonów wapnia i magnezu, powinny zatem rozważyć takie rozwiązanie. Na pozyskiwanie czystej i zdrowej wody jest jeszcze jeden sposób...

 

Filtr wody do lodówki


Właściciele nowoczesnych lodówek typu side-by-side z dystrybutorem wody lub kostkarką mają możliwość stosowania specjalnego filtra dedykowanego tym urządzeniom. Zdecydowana większość filtrów wody do lodówek odpowiada za minimalizowanie zawartości chloru, a także usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, organicznych i metali ciężkich. Wkłady nie pozbawiają jednak kranówki cennych minerałów. Jest to zatem rozwiązanie doskonałe dla osób, którym zależy na smacznej, świeżej i zdrowej wodzie o neutralnym zapachu do bezpośredniego spożycia. Woda z dystrybutora nie będzie natomiast odpowiednia do wykorzystywania w urządzeniach AGD (czajniki elektryczne, ekspresy do kawy, żelazka i tym podobne). Mogłaby ona bowiem powodować budowanie się wapiennego osadu, który wpływa szkodliwie na wydajność sprzętu, a nawet skraca okres jego eksploatacji.

 

 

Należy dodać, że choć woda zmiękczona przez filtr nie dla wszystkich będzie idealnym napojem, to nadal znajdzie w naszych domach wiele zastosowań. Sprawdzi się doskonale między innymi do sprzętu AGD, w którym zminimalizuje powstawanie kamienia. Ponadto herbata czy kawa przygotowana na bazie filtrowanej wody ma znacznie lepszy smak oraz pełny aromat. To zdecydowanie dobry wybór dla miłośników tych napojów.

Filtrowaną, miękką kranówkę wykorzystasz także do podlewania kwiatów (więcej na ten temat dowiesz się, czytając artykuł: Podlewanie roślin doniczkowych – jaka woda jest najlepsza?) i pojenia zwierząt domowych (sprawdź tekst: Zdrowa woda dla psa lub kota – jaka jest najlepsza?).

Jeśli chcesz zacząć przygodę z filtracją wody lub jesteś już wprawionym użytkownikiem wkładów filtrujących, sprawdź produkty FilterLogic i odwiedź sklepy naszych partnerów.

Galeria zdjęć