Czy chlor w wodzie kranowej jest niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Wiele osób zwraca uwagę na charakterystyczny zapach, jaki ma tzw. kranówka. Niekiedy można usłyszeć stwierdzenia, że woda z kranu pachnie „chemicznie”, a wszystko, co chemiczne, kojarzy nam się z pewnego rodzaju zagrożeniem. Czy chlor, który spożywamy wraz z kranówką, naprawdę jest szkodliwy? Jaki ma wpływ na przygotowywane napoje i czy da się go usunąć poprzez zagotowanie wody? Jak inaczej pozbyć się chloru z wody? Na wszystkie wymienione pytania odpowiadamy w artykule.

Co to jest chlor i dlaczego dodaje się go do wody?
Chlor to pierwiastek mineralny, który pełni wiele ważnych ról w organizmie. Dodatek chloru do wody kranowej zapewnia pełne bezpieczeństwo bakteriologiczne. Jest doskonałym środkiem dezynfekującym, a jego zawartość w kranówce podlega ścisłym regulacjom. Maksymalne dopuszczalne stężenie tego składnika w wodzie z kranu to 0,3 mg/dm3, a przeciętnie wynosi ono 0,1 – 0,2 mg/dm3.

 

 

Czy chlor jest szkodliwy?


Chlor może być szkodliwy dla zdrowia, ale tylko w sytuacji, gdy go przedawkujemy lub jeśli mamy na niego uczulenie.

Nadmiar chloru w organizmie to inaczej hiperchloremia, a jej objawy obejmują między innymi:

  • nudności,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • omdlenia,
  • drgawki,
  • biegunka,
  • zaburzenia oddychania,
  • ból głowy.

Poza tym dawki stosowane w kranówce nie mają szkodliwego działania. Zgodnie z oświadczeniem WHO (Światowa Organizacja Zdrowia, ang. World Health Organization):

„Dzięki wodociągom dostarczającym wodę dezynfekowaną chlorem powstrzymano wyniszczające epidemie i doprowadzono w ostatnim stuleciu do niespotykanego dotychczas w rozwoju ludzkości wydłużenia się przeciętnego trwania życia.”

 

 

 

Wpływ chloru na smak i zapach wody, kawy, herbaty


Można przyjąć, że zawartość chloru w kranówce jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia i nie musimy się jej obawiać.

Nie oznacza to jednak, że dodatek tej substancji do wody, a zatem również do przygotowywanych z niej napojów (kawa, herbata) wpływa korzystnie na ich zapach i smak. Wręcz przeciwnie – wiele osób uskarża się na charakterystyczną woń substancji, która jest odczuwalna także na podniebieniu. Bardzo często jej obecność potrafi zepsuć całą przyjemność picia aromatycznej kawy lub herbaty.

Warto dodać, że pierwiastek jest wyczuwalny w smaku i zapachu wody już przy tak niskim stężeniu, jak 0,05 mg/dm3, równającemu się jednej kropli chloru na 1000 litrów – ilość, która wypełni aż pięć wanien!

Natomiast o tym, jak maksymalnie wzbogacić doznania smakowe przygotowując ulubione napoje na bazie wody z kranu, przeczytasz w artykułach:

 

 

Czy gotowanie wody usuwa z niej chlor?


Ze względu na niekorzystny wpływ chloru na smak i zapach wody, herbaty, kawy i innych napojów, a nawet potraw przygotowywanych przy użyciu kranówki, wiele osób podejmuje próby pozbycia się go. Jedną z popularnych metod oczyszczania wody jest zagotowywanie jej. Podczas gdy wysoka temperatura faktycznie zabija niektóre bakterie i mikroorganizmy, nie jest w stanie zmienić składu chemicznego kranówki. Co za tym idzie – gotowanie wody absolutnie nie usuwa z niej chloru.

Jeśli zaś zastanawiasz się, jaką wodę stosować, by uzyskać pełnię smaku gotowanych dań, sprawdź artykuł: Idealna woda do gotowania i pieczenia – jaka jest najlepsza?

 

Jak usunąć chlor z wody kranowej?


Wiesz już, że nie pozbędziesz się chloru z wody, doprowadzając ją do wrzenia. Zatem jak to zrobić? Jedynym sposobem na maksymalną możliwą redukcję chloru w kranówce (do około 99%) jest specjalny filtr z węglem aktywnym. Więcej o węglu aktywnym przeczytasz w tekście: Czym jest aktywny węgiel i jak sprawdza się jako filtr? Istnieje wiele wariantów filtrów, które wykorzystują tę substancję, np.

Ten ostatni typ filtra pozwala pozyskiwać czystą wodę pozbawioną chloru prosto z kranu. Jest nim karbonowy filtr przepływowy. W systemach przepływowych możemy stosować jednocześnie kilka filtrów o różnych właściwościach. Łącznie szereg wkładów daje pewność, że czystość wody płynącej z baterii jest na najwyższym możliwym do osiągnięcia poziomie. Żywotność takiego wkładu zależy od stopnia twardości wody w naszym gospodarstwie domowym, zwykle jednak wynosi ona około 6 miesięcy. Produktem godnym polecenia jest zaś wysokiej jakości FilterLogic CBC10M05.

 

Filtr do dzbanka z węglem aktywnym

 

Jednak najpopularniejszym wariantem są dzbanki filtrujące. W dzbanku tego typu wystarczy umieścić specjalny wkład, który oczyści wlaną wodę zarówno z chloru, jak i metali ciężkich czy drobnych zanieczyszczeń mechanicznych (głównie rdza i piasek). Następnie wodę z dzbanka możemy wykorzystać bezpośrednio do picia,  czajnika, ekspresu, jak i do gotowania potraw. Wydajność pojedynczego wkładu filtrującego do dzbanka, na przykład FilterLogic FL-402, wynosi zwykle 30 dni.

Oczywiście używanie butelkowanej wody mineralnej do tych urządzeń także jest możliwe, należy jednak przekalkulować koszty oraz ilość zużywanego plastiku w ciągu miesiąca, a następnie zastanowić się, czy ma to sens. Według użytkowników dzbanków filtrujących są one wariantem pozwalającym na znaczne oszczędności finansowe, a także ograniczającymi ilość odpadów i ich szkodliwy wpływ na środowisko.

Jeśli zainteresowały Cię wydajne filtry do wody FilterLogic i chcesz je wypróbować, odwiedź sklepy naszych partnerów.

Galeria zdjęć